Dłuższy okres rozliczeniowy a zapłata za nadgodziny
2011-07-01 13:45
Przeczytaj także: Praca kierownika w wolne soboty a inny dzień wolny
Pytanie: Pracownik zatrudniony jest w systemie podstawowym i wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 2.000 zł. W maju 2011 r. przyszedł do pracy dodatkowo 14. i 15., i pracował po 6 godzin. Czy możemy nie płacić mu dodatkowego wynagrodzenia za te 2 dni pracy w maju, a dać w zamian 2 dni wolne w czerwcu?Odpowiedź: Jest to dopuszczalne, pod warunkiem że oddawanie dni wolnych następuje w ramach tego samego okresu rozliczeniowego.
Roszady? Tylko w ramach okresu rozliczeniowego!
Pracownik w każdym okresie rozliczeniowym powinien wypracować tyle dni i godzin, ile wynika z obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Dlatego udzielanie dni wolnych w celu zrównoważenia tygodnia pracy (do przeciętnie 5 dni), powinno następować w ramach tego samego okresu rozliczeniowego. W przeciwnym razie albo powstaną nadgodziny, albo nastąpi niedopracowanie do obowiązującego wymiaru, za które i tak będziesz musiał zapłacić.
Przykład:
Pracownik zatrudniony jest w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym i wynagradzany stałą stawką miesięczną. W lutym przepracował 2 dni (16 godzin) więcej niż to wynikało z jego wymiaru czasu pracy. Pracodawca oddaje mu te 2 dni wolne w marcu. Mimo tego wynagrodzenie pracownika w lutym należy powiększyć o zapłatę za dodatkowe 16 godzin, a w marcu - mimo niewypracowania wymiaru - i tak zapłacić mu całą pensję.
Jeżeliby zatem w sytuacji opisanej w pytaniu okres rozliczeniowy zakończył się w maju, nie możesz zrekompensować majowych nadgodzin czasem wolnym w czerwcu. Wówczas za maj pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe wynikające przekroczenia normy średniotygodniowej, za czerwiec zaś pełne przysługujące mu wynagrodzenie miesięczne. Nawet jeśli udzieliłeś mu dni wolnych w zamian za ponadnormatywną pracę w maju!
Dłuższe okresy wygodniejsze
Oddanie dni wolnych w innym miesiącu jest natomiast możliwe przy dłuższym (np. 3-miesięcznym) okresie rozliczeniowym, który obejmuje zarówno maj jak i czerwiec. Termin takich dni wolnych - w ramach tego okresu - musisz uzgodnić z pracownikiem.
Pamiętaj!
W przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową, zapłaciłbyś mu za tyle godzin, ile wypracował w danym miesiącu, niezależnie od długości okresu rozliczeniowego. Gdyby jednak okazało się, że pracownik pracował w nadgodzinach średniotygodniowych, a Ty nie udzieliłeś mu wolnego do końca okresu rozliczeniowego, należałoby mu się jeszcze dodatkowe wynagrodzenie za taką pracę.
Podstawa prawna:
art. 129, art. 151 § 1, art. 151 3 , art. 151 11 kp.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline