Odszkodowanie dla pracownika i dla pracodawcy
2011-06-28 13:50
Przeczytaj także: Bezprawne wypowiedzenie i zwolnienie: zbieg roszczeń
Mobbing bez górnego limitu odszkodowania
Działania nękające lub dyskryminujące pracownika uprawniają go do natychmiastowego rozwiązania lub wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik poszkodowany mobbingiem lub dyskryminującymi praktykami może również wystąpić o odszkodowanie. Jego dolna granica ustalona jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast górna nie jest określona. W przypadku wystąpienia dyskryminacji w zatrudnieniu, podstawą do żądania odszkodowania jest art. 183d K.p., natomiast w odniesieniu do mobbingu art. 943 K.p.
Trzeba zaznaczyć, że pracownik poddany mobbingowi jest uprawniony do odszkodowania tylko wtedy, gdy z tego powodu rozwiąże stosunek pracy. Natomiast w przypadku dyskryminacji można wystąpić o odszkodowanie również w trakcie zatrudnienia. W takiej sytuacji dopuszczalne jest ponadto dochodzenie od pracodawcy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, o ile praktyki mobbingu w zakładzie pracy spowodowały rozstrój zdrowia pracownika.
Jedno odszkodowanie dla pracodawcy
Omówione przypadki, w których pracownikowi przysługuje odszkodowanie, nie wyczerpują wszystkich sytuacji uprawniających zatrudnionego do takiego świadczenia. Odszkodowanie przysługuje jeszcze m.in. w związku z wydaniem błędnego świadectwa pracy czy za skrócony okres wypowiedzenia. W porównaniu do powyższych roszczeń, zakres uprawnień pracodawcy do dochodzenia odszkodowania od pracownika jest zdecydowanie węższy.
Pracodawca może żądać od zatrudnionego odszkodowania tylko w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 K.p., tj. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków. Wysokość odszkodowania nie może jednak przekraczać wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania przez niego umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, od wynagrodzenia przysługującego za okres 2 tygodni (art. 611 K.p.).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Agata Barczewska / Gazeta Podatkowa