eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOdszkodowanie dla pracownika i dla pracodawcy

Odszkodowanie dla pracownika i dla pracodawcy

2011-06-28 13:50

Jedną z konsekwencji złamania przepisów prawa pracy jest prawo do dochodzenia odszkodowania. Mimo że naruszenia obowiązujących regulacji może dokonać zarówno pracodawca, jak i pracownik, prawo staje wyraźnie po stronie tego ostatniego. Zatrudnionemu przysługuje bowiem uprawnienie do odszkodowania znacznie częściej niż w przypadku pracodawcy, który może dochodzić jego wypłaty tylko w jednej sytuacji.

Przeczytaj także: Bezprawne wypowiedzenie i zwolnienie: zbieg roszczeń

Błąd przy wypowiedzeniu może kosztować

Dokonanie wypowiedzenia lub rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym z naruszeniem przepisów prawa pracy pociąga za sobą określone konsekwencje finansowe. Polegają one na wypłacie odszkodowania przez stronę winną naruszenia odpowiednich regulacji. W zdecydowanej większości obowiązek wypłaty odszkodowania ciąży na pracodawcy. Jest on zagrożony tą sankcją zarówno gdy w sposób wadliwy dokona wypowiedzenia umowy, jak też gdy bezprawnie rozwiąże ją bez wypowiedzenia. Granice odszkodowania są jednak przez prawo pracy poważnie ograniczone. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia (art. 471 K.p.). Natomiast w razie wypowiedzenia przez pracodawcę umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

Odszkodowanie za rozwiązanie terminowej umowy o pracę przysługuje tylko w razie popełnienia przez pracodawcę uchybień formalnych.

Wyjątkowo, w razie wypowiedzenia terminowej umowy o pracę pracownicy w ciąży albo na urlopie macierzyńskim lub pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, wysokość odszkodowania dla pracownika ustalana jest na zasadach obowiązujących przy umowach bezterminowych.

Wadliwa dyscyplinarka z odszkodowaniem

Pracodawca, który zwolnił pracownika w trybie natychmiastowym z naruszeniem przepisów, może być zobowiązany do wypłaty odszkodowania z tego tytułu. Przysługuje ono zwolnionemu pracownikowi w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące (art. 58 K.p.).

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca dokonał natychmiastowego zwolnienia (dyscyplinarki) w trakcie biegnącego już wypowiedzenia. W takim przypadku drugie oświadczenie pracodawcy "anuluje" wcześniejsze wypowiedzenie, w związku z czym pracownik może się odwołać i wnieść roszczenie o odszkodowanie od rozwiązania umowy w tym ostatnim trybie. Odszkodowanie przysługuje wówczas w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia (art. 60 K.p.).

Odszkodowanie za nagłe wygaśnięcie umowy

Zatrudnienie kończy się najczęściej w konsekwencji rozwiązania umowy przez jedną ze stron. Zdecydowanie rzadziej dochodzi do ustania zatrudnienia w związku z wygaśnięciem umowy o pracę. Ma ono miejsce tylko wtedy, gdy przewidują to odpowiednie przepisy prawa pracy. Jedną z sytuacji powodujących wygaśnięcie umowy o pracę jest śmierć pracodawcy. Osobie, która straciła zatrudnienie z tego powodu, przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli wygaśnięcie dotyczyło umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie ogranicza się do wynagrodzenia za okres dwóch tygodni (art. 632 K.p.). Nie przysługuje ono jednak w przypadku, gdy pracownik został przejęty przez następcę prawnego zmarłego pracodawcy, na podstawie art. 231 K.p.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: