eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPraca w nocy

Praca w nocy

2011-06-20 13:42

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za pracę w porze nocnej


Dodatek za nocne godziny pracy

Niedogodności pracy w nocy należy pracownikowi zrekompensować wypłatą odpowiedniego dodatku. Pracodawca jest do tego zobowiązany na mocy art. 1518 K.p., który ustala wysokość tego świadczenia na poziomie 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to ustawowy, gwarantowany poziom dodatku, natomiast przepisy zakładowe lub umowa o pracę mogą go ustalać w wyższej niż kodeksowa wysokości.

Wspomniany dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, razem z normalnym wynagrodzeniem za pracę. Prawo do dodatku nie jest wyłączone w przypadku, gdy praca w nocy jest jednocześnie pracą nadliczbową, za którą przysługuje odpowiedni dodatek za nadgodziny. Kodeks pracy nie przewiduje też wyłączeń w zakresie podmiotowego prawa do omawianego świadczenia, tj. przysługuje on wszystkim pracującym w nocy, także kadrze zarządzającej, która co do zasady nie ma prawa do wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny.

Praca w nocy jest bezwzględnie zakazana wobec kobiet w ciąży. W przypadku pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 jest ona możliwa tylko za ich zgodą.

W niektórych przypadkach dodatek za pracę w porze nocnej może być zastąpiony ryczałtem. Możliwość ta jest przewidziana dla pracowników stale wykonujących pracę w porze nocnej poza zakładem pracy. Wysokość ryczałtu powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. W razie ustalenia ryczałtu na podstawie zaniżonych szacunków co do ilości pracy w porze nocnej, pracodawca będzie zobowiązany wypłacić go w wysokości odpowiadającej rzeczywistej ilości godzin pracy w nocy.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: