Dwie umowy i praca 7 dni w tygodniu
2011-06-17 12:50
Przeczytaj także: Praca kierownika a wynagrodzenie za nadgodziny
3. Praca przez 7 dni w tygodniu jest możliwa
W konsekwencji takiego stanu rzeczy możliwe będzie wykonywanie przez tego pracownika pracy przez 7 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku na stanowisku realizatora technicznego w ramach jednej umowy o pracę, a w sobotę i niedzielę na stanowisku dziennikarza w ramach drugiej umowy o pracę). Ważne jest jednak, aby w przypadku umowy na stanowisku dziennikarza pracownik pracował w systemie pracy weekendowej. W przeciwny wypadku pracownikowi trzeba będzie zapewnić co najmniej jedną na 4 niedziele wolną od pracy.
4. Urlop - w ramach każdej umowy z osobna
Zasadą jest, że pracownik powinien skorzystać jednorazowo z całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Wyjątkiem od tej zasady jest wniosek pracownika o udzielenie urlopu w częściach. Niemniej jednak jedna część tego urlopu nie może być krótsza niż 14 dni (wliczając w to dni wolne od pracy i weekendy). Wnioskując o podział urlopu na części pracownik powinien zatem zadbać o to, aby co najmniej jedna część wypoczynku objęła 14 kolejnych dni kalendarzowych. Powyższy obowiązek odnosi się do każdego pracownika, który dysponuje urlopem wypoczynkowym w wymiarze pozwalającym na skorzystanie z nieprzerwanego 14-dniowego wypoczynku, niezależnie od tego, kiedy podjął pracę i czy miała miejsce przerwa w zatrudnieniu.
Mogą jednak zaistnieć sytuacje, w których pracodawca nie będzie miał możliwości zapewnienia pracownikowi 14-dniowego wypoczynku. Będzie tak przede wszystkim w przypadku, gdy wymiar urlopu, jakim dysponuje pracownik, będzie niewystarczający, aby mógł on skorzystać z wypoczynku trwającego co najmniej 14 dni (dotyczy to przede wszystkim urlopu w pierwszym roku pracy oraz przypadków rozwiązania lub nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego). Również w sytuacji, gdy pracownik będzie chciał skorzystać z urlopu na żądanie, pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, mimo że liczba dni urlopu, jaka pozostanie pracownikowi do wykorzystania, uniemożliwi skorzystanie z nieprzerwanego 14-dniowego wypoczynku. Pracownik ma bowiem prawo skorzystać z urlopu na żądanie w wybranym przez siebie terminie, a Kodeks pracy nie przewiduje żadnych wyjątków, w których pracodawca mógłby odmówić pracownikowi udzielenia takiego urlopu.
W przypadku zatrudnienia pracownika na kilka umów w jednym zakładzie pracy należy urlop rozliczyć osobno w ramach każdej z umów. W związku z tym obowiązek skorzystania przez pracownika z co najmniej 14-dniowego wypoczynku rozliczany powinien być oddzielnie w ramach każdej z umów o pracę. Może więc być tak, że w ramach jednej z umów pracownik będzie na urlopie, a na drugiej będzie normalnie wykonywał pracę.
Podstawa prawna:
- art. 130, art. 144, art. 162 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Joanna Kaleta / Portal Kadrowy