eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneAdministracja publiczna: zmiany w systemie ePUAP

Administracja publiczna: zmiany w systemie ePUAP

2011-06-13 12:17

Dnia 9 czerwca 2011 r. weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 93, poz. 546) oraz w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 93, poz. 547, dalej łącznie "Rozporządzenia").

Przeczytaj także: Profil Zaufany pomoże załatwić sprawy urzędowe w UE

Rozporządzenia są aktami wykonawczymi do znowelizowanej ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne. Regulują one przede wszystkim sposób zakładania konta na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (dalej „ePUAP”), sposób prowadzenia katalogu usług na ePUAP, oraz zasady potwierdzania, ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego ePUAP.

System ePUAP służy realizacji zadań z dziedziny administracji publicznej za pośrednictwem Internetu. Korzystać z niego mogą użytkownicy, będący osobami fizycznymi, osobami prawnymi bądź jednostkami organizacyjnymi posiadającymi zdolność prawną, którzy założyli konto na ePUAP.

Na stronie http://epuap.gov.pl można zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi zakładania konta i korzystania z usług za pośrednictwem ePUAP. Rejestracja polega jedynie na uzupełnieniu formularza o swoje dane. Konto uwierzytelniane jest hasłem bądź kwalifikowanym certyfikatem. Podmiotom innym niż osoby fizyczne zakładają konta zarejestrowani użytkownicy, stając się administratorami podmiotu. Użytkownik może działać w imieniu kilku podmiotów. Wszelkie zmiany danych, użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wprowadzić do swojego profilu. Może on również usunąć swoje konto wraz z danymi.

Tzw. profil zaufany to zbiór danych identyfikujących i opisujących osobę będącą użytkownikiem konta na ePUAP. Aby korzystać z tej bezpłatnej formy podpisu elektronicznego wystarczy zalogować się na www.epuap.gov.pl, zarejestrować się, a następnie złożyć wniosek o profil zaufany ePUAP i w ciągu 14 dni od daty przesłania wniosku osobiście potwierdzić swoje dane osobowe w punkcie potwierdzeń (tj. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, u naczelnika urzędu skarbowego, u wojewody oraz konsula).

Ta bezpłatna i prosta metoda uwierzytelnienia będzie wygodną alternatywą wobec odpłatnego podpisu elektronicznego w kontaktach z administracją publiczną.

System ePUAP oraz przede wszystkim profil zaufany ePUAP to nowe oblicze administracji, niewątpliwie przyjaźniejszej bardziej przyjazne dla obywatela. Mając na względzie codzienny obraz polskiej administracji z punktu widzenia interesanta może brzmi to nieco zbyt fantastycznie, ale założeniem ww. zmian jest załatwianie za pośrednictwem ePUAP swoich spraw, bez wychodzenia z domu i oczekiwania w kolejce. Powinien on ułatwić codzienne funkcjonowanie zarówno organom administracji, jak i usprawnić obsługę interesantów.

Profil zaufania jest prosty w obsłudze i dostępny dla wszystkich osób korzystających z Internetu. Dzięki wykorzystaniu haseł i certyfikatów jest również bardzo bezpieczny. Pozostaje nam mieć również nadzieję, że oferta usług administracji oferowanych online będzie się stale poszerzać. Mając na względzie planowany rozwój bezpłatnego i powszechnie dostępnego Internetu, być może opisane zmiany są krokiem w kierunku tego, by w niedalekiej przyszłości wszelkie sprawy urzędowe mogły być załatwiane właśnie w takiej formie, co zmieniłoby zupełnie oblicze polskiej administracji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: