Prowadzenie działalności gospodarczej - zmiany
2011-06-14 13:42
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jak zmienić formę prowadzenia działalności?
Rezygnacja ze zwyczajnego zgromadzeniaZ dniem 2 czerwca br. zmianie uległa treść art. 231 i 395 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.). Na mocy dodanego § 6 do tych przepisów, spółka z o.o. czy akcyjna, której działalność przez cały ubiegły rok obrotowy pozostawała zawieszona i nie doszło u niej do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku, będzie mogła zrezygnować z przeprowadzania zwyczajnego zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia). Decyzję w tej sprawie będą mogli podjąć wyłącznie wspólnicy (walne zgromadzenie) w uchwale.
Ograniczanie barier dla przedsiębiorców
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą od 1 lipca br. będzie mógł przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę z o.o. lub akcyjną. Zasady, według których ta transformacja będzie przeprowadzana, określą w szczególności nowe przepisy art. 5841 -58413 K.s.h.
Poza tym spółdzielnie pracy uzyskają możliwość przekształcenia w spółkę handlową. Istotne jest, że nowelizacja nie przewiduje możliwości przekształcenia innych spółdzielni.
Dodatkowo obniżone zostaną opłaty za wpis do KRS i wprowadzona będzie tzw. kultura oświadczeń (patrz ramka).
Nowa CEIDG
Rewolucyjne zmiany czekają także jednoosobowych przedsiębiorców działających w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w tym wspólników spółek cywilnych. Po ponad 4 latach od pierwotnie ustalonej daty (1 stycznia 2007 r.) mają wejść w życie przepisy regulujące Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Zostały one znowelizowane ustawą z dnia 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw.
CEIDG prowadzić będzie minister właściwy do spraw gospodarki. Głównymi jej zadaniami będą ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi i udostępnianie o nich informacji. Ta jedna centralna ewidencja ma zastąpić dotychczasowe prowadzone przez gminy (miasta). Na przeniesienie danych przedsiębiorców z EDG do CEIDG organy ewidencyjne będą miały czas do 31 grudnia br.
Zasadniczo wnioski o wpis czy zmianę wpisu będą mogły być składane drogą elektroniczną. Pozostanie jednak możliwość złożenia wniosku w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy (miasta) osobiście bądź listem poleconym. Wpisowi do CEIDG podlegać będzie NIP oraz REGON spółek cywilnych, o ile przedsiębiorca zawarł umowy takich spółek.
oprac. : Ewelina Mentel-Wyrzychowska / Gazeta Podatkowa