eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWeekendowy system czasu pracy

Weekendowy system czasu pracy

2011-06-13 13:21

Weekendowy system czasu pracy

© fot. mat. prasowe

Wiele firm w sezonie letnim odnotowuje zwiększony napływ klientów. Branża hotelarska, gastronomiczna czy turystyczna w miesiącach letnich przeżywa swoje sezonowe ożywienie. Skutkuje to wyższym niż zazwyczaj zapotrzebowaniem na pracowników, często tylko na okres weekendu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi weekendowy system czasu pracy.

Przeczytaj także: Praca w nocy z soboty na niedzielę

Praca dorywcza najlepiej w weekendy

Okres letni to dla zdecydowanej większości pracowników czas wykorzystywania urlopów wypoczynkowych. W połączeniu z sezonowym natężeniem pracy w niektórych firmach może to spowodować kłopoty kadrowe w postaci zbyt małej, w porównaniu do potrzeb, ilości pracowników. Te niedobory mogą być szczególnie dotkliwe w dni weekendu. Sposobem na uzupełnienie przez pracodawcę luk kadrowych może być wówczas zatrudnienie w tzw. weekendowym systemie czasu pracy.

Charakteryzuje się on wykonywaniem pracy wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W systemie tym dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony maksymalnie do 12 godzin w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym (art. 144 K.p.). Do zastosowania tego systemu konieczny jest wniosek zainteresowanego pracownika. Przepisy prawa pracy nie normują szczegółowo trybu, w jakim ma być złożony, wymagając jedynie zachowania przez zatrudnionego formy pisemnej. Należy podkreślić, że nie wszyscy pracownicy mogą mieć przedłużoną dniówkę w systemie weekendowym. Jest to wykluczone w odniesieniu do:
  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
  • pracownic w ciąży,
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia,
  • pracowników niepełnosprawnych.
Czas pracy tych pracowników nie może bowiem przekroczyć 8 godzin na dobę (art. 148 K.p.).

Trzeba zaznaczyć, że w przypadku pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4 oraz niepełnosprawnego, ograniczenie to nie ma charakteru bezwzględnego. Pracownik - opiekun dziecka może wyrazić zgodę na pracę w przedłużonym wymiarze czasu pracy. Natomiast w odniesieniu do pracowników niepełnosprawnych, sztywna 8-godzinna norma dobowa nie jest stosowana wobec:
  • osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, wyrazi zgodę na zatrudnienie w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy (art. 16 ustawy o rehabilitacji...).
Jeżeli pracownikowi zatrudnionemu w systemie weekendowym z powodu zaliczenia go do jednej ze wskazanych grup zostanie obniżony wymiar czasu pracy do 8 godzin na dobę, wówczas za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem jego wymiaru czasu pracy zachowa on prawo do wynagrodzenia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: