eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPraca kierownika a wynagrodzenie za nadgodziny

Praca kierownika a wynagrodzenie za nadgodziny

2011-06-06 12:38

Zebranie kierowników oddziałów odbywające się poza normalnymi godzinami pracy zalicza się do czasu pracy. Jednak za pracę w nadgodzinach nie przysługuje im dodatkowe wynagrodzenie.

Przeczytaj także: Tańsze godziny nadliczbowe: zmiany w Kodeksie pracy

Pytanie: Czy wliczamy do czasu pracy czas zebrania z kierownikami oddziałów, które zostało zorganizowane od 16.00 do 18.00 (normalny czas pracy od 8.00 do 16.00)? Pracownicy mieli w tym dniu delegację do centrali firmy.

Odpowiedź: Zebranie kierowników oddziałów odbywające się poza normalnymi godzinami pracy zalicza się do czasu pracy. Jednak za pracę w nadgodzinach nie przysługuje im dodatkowe wynagrodzenie.

Wynagrodzenie za nadgodziny - dla kierowników tylko wyjątkowo

Przepisy prawa pracy odróżniają czas pracy kadry kierowniczej (w tym również kierowników oddziałów firmy) od czasu pracy "zwykłych" pracowników. Kierowników oddziałów (filii) można potraktować jako kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych (jeżeli oddziały nie są odrębnymi od centrali pracodawcami) albo pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (gdy oddział jest odrębnym od firmy pracodawcą). W razie konieczności pracownicy ci mają obowiązek pracować poza normalnymi godzinami bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu nadgodzin. Oznacza to, że czas zebrania w godzinach od 16.00 do 18.00 zalicza się do czasu pracy oraz limitu godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym, ale kierownicy nie otrzymają za ten okres wynagrodzenia z dodatkiem albo czasu wolnego.

Przykład:
Kierownik działu produkcji (wyodrębnionej jednostki organizacyjnej pracodawcy) pracuje codziennie od 9.00 do 17.00. Wyjechał w podróż służbową, która rozpoczęła się o 7.00 rano i trwała do 21.00. Podczas delegacji wykonywał pracę do 19.00, po czym odbywał podróż powrotną do 21.00. Czasem pracy, za który należy się wynagrodzenie, będzie dla tego pracownika czas od 9.00 do 17.00. Za 2 godziny pracy (od 17.00 do 19.00) - mimo, że wlicza się je do czasu pracy - nie przysługuje mu rekompensata z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast godziny od 7.00 do 9.00 oraz od 19.00 do 21.00 w ogóle nie stanowią czasu pracy. Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej nie są bowiem pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, chyba że okresy te przypadają w normalnych godzinach pracy lub pracownik wykonywał w tym czasie pracę (por. wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76).

Rekompensata nadgodzin personelu zarządzającego jest obligatoryjna tylko w jednym przypadku. Jeżeli kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę bądź święto i w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymał innego dnia wolnego. Przysługuje mu wtedy prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w nadgodzinach.

Kierownik nie może ciągle pracować w niepłatnych nadgodzinach

Musisz pamiętać o tym, że stałe świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych nie należy do obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym. Przepisy nie upoważniają Cię do stosowania takich rozwiązań organizacyjnych, które w założeniu rodziłyby konieczność ciągłego wykonywania pracy w nadgodzinach przez tę grupę pracowników. Niedopuszczalne jest zatem systematyczne organizowanie spotkań roboczych dla kadry kierowniczej tylko poza godzinami pracy, bez wypłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (por. wyrok SN z 8 czerwca 2004 r., III PK 22/04, OSNP 2005/5/65).

Podstawa prawna:
  • art. 131, art. 151 § 1,§ 3, § 4, art. 1511 § 1, art. 1512, art. 1514 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: