Rekompensata za nadgodziny dla prezesa spółki
2011-05-25 13:39
Przeczytaj także: Pracownik niepełnoetatowy a norma czasu pracy
Pytanie: Czy prezes zarządu, nie będący właścicielem firmy, ma prawo do dodatkowych dni wolnych czy też nadgodzin, kiedy wykonywał swoje obowiązki w sobotę, w niedzielę lub w godzinach wieczornych, biorąc udział w spotkaniach służbowych? Codziennie jest w pracy od 7.30 do 15.30, od poniedziałku do piątku?Odpowiedź: Jeżeli prezes jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to za pracę w dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego dnia pracy należy mu się inny dzień wolny. Za pracę w niedzielę i wieczorami prezes nie ma prawa do rekompensaty.
Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Pod pojęciem pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy należy rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych. Oznacza to, że osoby pełniące kierownicze funkcje w danym zakładzie pracy (np. członkowie zarządu, dyrektorzy czy główni księgowi) nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych oraz w niedzielę.
Ważne!
Jedynie kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.
Pracę prezesa w wolną sobotę trzeba zrekompensować
Często powyższe wyłączenie rozciągane jest na rekompensatę pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Nie jest to jednak poprawne. Za pracę w takie dni przysługuje bowiem wszystkim pracownikom dzień wolny, udzielony do końca okresu rozliczeniowego w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Zasada ta dotyczy wszystkich pracowników, w tym również pracowników zarządzających i kierowników wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.
Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej - decydują postanowienia umowy
Powyższe zasady obowiązują w przypadku, gdy prezes spółki zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Jeżeli jednak wykonuje on swoje obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej, to w danej umowie powinno być określone czy i jak rekompensować ewentualną dodatkową pracę prezesa.
Podstawa prawna:
- art. 128 § 2, art. 151 3, art. 1514 kp.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline