eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZmiana dni pracy a wypowiedzenie zmieniające

Zmiana dni pracy a wypowiedzenie zmieniające

2011-05-20 13:21

Zmiana stosowanego w zakładzie pracy rozkładu czasu pracy wymagać może, w określonych przypadkach, dokonania wypowiedzeń zmieniających pracownikom tegoż zakładu. Stanie się tak jeżeli rozkład czasu pracy, a co za tym idzie określenie liczby dni pracy w tygodniu, zostało wyraźnie zastrzeżone w umowie o pracę.

Przeczytaj także: Zmiana warunków pracy i płacy

Pytanie: W naszym zakładzie obowiązuje 5-dniowy dzień pracy w systemie od poniedziałku do piątku, taki zapis jest również w regulaminie pracy i w warunkach zatrudnieniach, które dostaje każdy pracownik wraz z umową o pracę. W tej chwili chcielibyśmy wprowadzić 6- bądź też 7- dniowy tydzień pracy. Czy warunki zatrudnienia musimy koniecznie zmieniać poprzez wypowiedzenie zmieniające? Jeżeli dana osoba go nie podpisze, czy wówczas skutkuje to wypowiedzeniem warunków pracy z winy pracodawcy i należy się z tego tytułu odprawa? A może nie musimy dawać wypowiedzenia zmieniającego i można tylko zmienić zapis w regulaminie pracy i po okresie 2 tygodni wprowadzać zmianę?

Odpowiedź: Wypowiedzenia zmieniające należy wręczyć tylko tym pracownikom, którzy pracę od poniedziałku do piątku mieli wpisaną w umowie o pracę. Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków, pod pewnymi warunkami, może mieć prawo do odprawy.

1. Rozszerzenie liczby dni pracy wymaga przede wszystkim zmiany regulaminu pracy

Ustalenie w jakich dniach pracownicy zobowiązani są do wykonywania pracy stanowi jeden z istotnych elementów rozkładu czasu pracy. Pod pojęciem rozkładu czasu pracy należy bowiem rozumieć sposób rozplanowania czasu pracy pracowników w poszczególnych dniach i tygodniach okresu rozliczeniowego. W rozkładzie czasu pracy pracodawca wskazuje w jakich dniach tygodnia i w jakim wymiarze wykonywana jest praca.

Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Dla wprowadzenia nowego rozkładu czasu pracy konieczna jest zatem przede wszystkim zmiana aktu wewnątrzzakładowego, w którym dany rozkład czasu pracy został pierwotnie uregulowany.

A zatem, jeżeli pracodawca chce zmienić pracownikom rozkład czasu pracy w taki sposób, aby wykonywali swoją pracę w innych dniach tygodnia lub też rozszerzyć liczbę dni pracy w tygodniu, powinien w tym celu dokonać odpowiednich zmian w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy bądź też obwieszczeniu.

Zmiana rozkładu czasu pracy pracowników wymaga takiego samego trybu jak jego uchwalenie. Z tego względu, w przypadku gdy w zakładzie pracy rozkład czasu pracy ustalony został w regulaminie pracy, jego zmiana jest możliwa dopiero po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Ponadto jeżeli w informacji o warunkach zatrudnienia, przekazywanej pracownikom razem z umową o pracę, widniał zapis, iż w zakładzie pracy praca wykonywana jest przez 5 dni w tygodniu, to w przypadku rozszerzenia tej liczby do 6 lub 7 dni pracodawca powinien również dokonać stosownej zmiany w tej informacji.

2. Dokonanie wypowiedzeń zmieniających - tylko w wyjątkowych przypadkach

Zmiana stosowanego w zakładzie pracy rozkładu czasu pracy wymagać może, w określonych przypadkach, dokonania wypowiedzeń zmieniających pracownikom tegoż zakładu. Stanie się tak jeżeli rozkład czasu pracy, a co za tym idzie określenie liczby dni pracy w tygodniu, zostało wyraźnie zastrzeżone w umowie o pracę. Wypowiedzenia wymagają bowiem te warunki pracy, które wynikają z umowy o pracę. W takim przypadku pracodawca chcąc rozszerzyć liczbę dni pracy zmuszony będzie do dokonania wypowiedzeń zmieniających.

Wypowiedzenie warunków pracy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Natomiast w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy powinno zwierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: