Urlop wypoczynkowy
2011-05-18 13:30
Przeczytaj także: GIP: zaległy urlop na żądanie ważny do 31 XII 2008
Jeśli przerwa ma miejsce już po nabyciu prawa do urlopu w danym roku, wymiar urlopu obniża się proporcjonalnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik przed przerwą wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze.
Urlop uzupełniający
Pracownik, który wykorzystał należny mu urlop w danym roku kalendarzowym, a następnie uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze, dostaje tzw. urlop uzupełniający. W roku 2010 staż pracy Ewy przekroczy 10 lat. Oznacza to, że wraz z przekroczeniem tej granicy Ewa przechodzi z urlopu 20-dniowego na 26-dniowy. Jeśli granica 10 lat zostanie przekroczona np. w październiku, a Ewa do tej pory wykorzystała np. 18 dni urlopu z przysługujących jej 20, od listopada mado dyspozycji dodatkowe 6 dni – oprócz dwóch dni jeszcze niewykorzystanych.
Zasady wykorzystania urlopu
Dzielenie urlopu
Pracownik może swój urlop podzielić na kilka części, z tym że jedna z nich powinna trwać co najmniej 14 dni. Te 14 dni nieprzerwanego urlopu jest zaleceniem płynącym z Kodeksu pracy, a nie przymusem.
Plan urlopów
Konieczność zapewnienia ciągłości działalności firmy lub innej organizacji, a także zaspokojenia potrzeb pracowników wymaga zaplanowania urlopów w ciągu roku.
Plan urlopów ustala pracodawca w uzgodnieniu z pracownikami. Dobrze jest pomyśleć o urlopach dużo wcześniej, niż one nastąpią, wtedy łatwiej jest je zaplanować. Można także zasugerować pracownikowi przybliżony termin urlopu albo nawet zaproponować konkretne terminy. We wzmożonym okresie urlopowym, który przypada najczęściej w lipcu i sierpniu, warto pomyśleć o zatrudnieniu pracowników czasowych, którzy mogliby zastąpić stałych pracowników.
Przesunięcie terminu urlopu
Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo przesunąć termin ustalonego wcześniej urlopu. W przypadku, gdy prośba o przesunięcie terminu urlopu wychodzi od pracownika, pracodawca powinien wyrazić zgodę, jeśli przesunięcie urlopu jest umotywowane ważnymi przyczynami.
Pracodawca może przesunąć termin urlopu pracownika pod warunkiem, że występują szczególnie ważne okoliczności, a nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia w pracy.
Pracodawca ma obowiązek przesunięcia urlopu na późniejszy termin w sytuacji, gdy pracownik:
- przebywa na zwolnieniu lekarskim,
- przebywa w odosobnieniu w związku z choroba zakaźną,
- został powołany na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
- korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Odwołanie z urlopu
W przypadku, gdy sytuacja w firmie tego wymaga, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Odwołanie może być umotywowane wyłącznie okolicznościami, których nie można było przewidzieć w momencie, gdy pracownik rozpoczynał urlop.
Pracodawca ponosi wszystkie koszty związane z odwołaniem pracownika z urlopu.
Urlop na żądanie
W niektórych przypadkach pracownik ma prawo zażądać udzielenia urlopu w terminie, który sam wskaże. Dotyczy to maks. 4 dni w ciągu roku, niezależnie od liczby pracodawców, u których pracownik pracuje. Urlop taki musi być zgłoszony nie później niż w dniu jego rozpoczęcia.
![Zaległy urlop do odbioru tylko do 30 września Zaległy urlop do odbioru tylko do 30 września](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zalegly-urlop/Zalegly-urlop-do-odbioru-tylko-do-30-wrzesnia-261822-150x100crop.jpg)
oprac. : BL Info Polska