eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop tacierzyński

Urlop tacierzyński

2011-05-19 13:15

Urlop tacierzyński jest nowością w polskim prawie. Jak to z nowościami bywa: trochę się ich obawiamy i od nich stronimy. W tym wypadku warto jednak skorzystać z możliwości jakie daje nam kodeks pracy. Chwile spędzone z dzieckiem są bowiem bezcenne!

Przeczytaj także: Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

Polscy ojcowie wolą pracować

Jak wynika ze statystyk, w Polsce zaledwie jeden na stu pracujących ojców decyduje się na urlop tacierzyński. Dla porównania: w Szwecji 42% ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego. Ponura polska statystyka w dużym stopniu wynika z niewiedzy.

Bonus w postaci pełnopłatnego urlopu dla świeżoupieczonych ojców przysługuje wyłącznie pracownikom (zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę). Nie może więc z niego skorzystać osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, dzieła czy też tzw. współpracy.

Na urlop tego rodzaju trzeba się jednak szybko zdecydować. Pracujący tata może skorzystać z tego przywileju do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jeżeli w tym czasie tego nie uczyni - urlop przepadnie.

Istotną zaletą urlopu ojcowskiego jest to, że można z niego skorzystać w tym samym czasie, kiedy z urlopu macierzyńskiego korzysta kobieta.

Pracodawca nie powie „nie”

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek ojca. Pracownik powinien go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia ojcu takiego urlopu.

Tylko do końca 2011 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego będzie wynosił 1 tydzień. Już od 1 stycznia 2012 wzrośnie on do 2 tygodni. Trzeba jednak pamiętać, że dla wymiaru urlopu liczy się data urodzenia się dziecka, a nie data wystąpienia z wnioskiem o urlop.

Pracodawca musi zaś pamiętać, że tydzień urlopu ojcowskiego powinien być udzielany na 7 kolejnych dni kalendarzowych. Nie ma znaczenia czy w tym czasie przypadają święta lub dni wolne. Urlopu ojcowskiego nie można dzielić i wykorzystywać w poszczególnych dniach.

Warto też wiedzieć, że wymiar urlopu nie jest uzależniony od ilości urodzonych w trakcie porodu dzieci. Wymiar ten jest stały, nawet jeżeli matka urodzi wiecej niż jedno dziecko. Ojcowie korzystający z dobrodziejstw urlopu tacierzyńskiego nie muszą obawiać się zwolnienia w trakcie jego trwania. Są oni przed tym chronieni.

Kolejnym plusem urlopu ojcowskiego jest fakt, że pracownikowi przysługuje za ten czas zasiłek macierzyński. Wynosi on 100% podstawy wymiaru. Wysokość zasiłku to 100% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.

Prawo a nie obowiązek

Celem wprowadzenia urlopu tacierzyńskiego było stworzenie pracującym ojcom szansy pogodzenia rodzicielstwa z życiem zawodowym. Wydaje się, że ustawodawca uregulował tę kwestię w sposób bardzo korzystny. To czy pracownicy będą korzystać z tej możliwości zależy już jednak tylko od nich.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: