Postępowanie egzekucyjne: skarga na komornika
2011-05-24 13:48
Przeczytaj także: Egzekucja komornicza z nieruchomości. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
Zgodnie z prawem sprawy egzekucyjne należą do właściwości sądów rejonowych i działających przy tych sądach komorników. Komornicy są zatem organami wykonującymi czynności egzekucyjne oraz polecenia sądu, zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji. W tym celu komornikowi przysługuje wiele uprawnień, w tym do żądania wyjaśnień i informacji od uczestników postępowania, pod rygorem ukarania ich grzywną w razie odmowy lub udzielenia informacji fałszywych, a także prawo żądania pokrycia kosztów egzekucji i in.Wierzyciel nie jest bezradny
Wierzycielowi służy prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości, w których właściwość miejscową komornika wyznacza miejsce położenia nieruchomości. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje taką konstrukcję postępowania egzekucyjnego, w ramach której odbywa się stała współpraca wierzyciela z komornikiem. Współpraca ta rozumiana jest przez ustawodawcę nie tylko jako wykonywanie określonych obowiązków przez wierzyciela, do których należy odpowiednie sformułowanie wniosku o wszczęcie egzekucji, uiszczanie zaliczek na ponoszone przez komornika wydatki, dostarczanie danych dłużnika czy udzielanie wyjaśnień i informowanie komornika o każdej wpłacie dokonanej przez dłużnika, ale także przez realizację obowiązków, jakie ciążą wobec wierzyciela na komorniku.
Jednym z takich obowiązków jest obowiązek zawiadamiania strony o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udzielanie wyjaśnień o stanie sprawy. Środkiem dyscyplinowania opieszałego komornika, mogącym istotnie wpływać na czas trwania postępowania egzekucyjnego, może być zatem dość częste kierowanie do komornika zapytań zmierzających do uzyskania bieżących informacji o szczegółach prowadzonej egzekucji. Komornik ma bowiem obowiązek udzielania takich informacji, co stanowić może swego rodzaju czynnik mobilizujący go do działania w celu odzyskania należności.
Co z tą zaliczką?
Ponieważ komornikowi należy się zwrot poniesionych w toku egzekucji wydatków w zakresie określonym w ustawie, na ich pokrycie może on żądać od strony lub innego uczestnika postępowania, który wniósł o dokonanie czynności, zaliczki, uzależniając czynność od jej uiszczenia. Wierzyciel, wkrótce po złożeniu odpowiedniego wniosku o wszczęcie egzekucji, powinien więc spodziewać się wezwania do uiszczenia tzw. zaliczki na wydatki komornika.