Rozwiązanie umowy z młodocianym
2011-05-11 13:41
Przeczytaj także: Pracownik młodociany a ewidencja czasu pracy
Lekkie prace bez ochrony
Przepisy Kodeksu pracy dają pracodawcy możliwość zatrudniania młodocianych nie tylko w ramach nauki zawodu, ale także w celach zarobkowych. Takie zatrudnienie następuje na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu prac lekkich (art. 2001 K.p.). Należy jednak pamiętać, że młodociany bez przygotowania zawodowego zasadniczo powinien być zatrudniany w ramach umowy w celu przygotowania zawodowego.
Za pracę lekką uważa się wykonywanie czynności, które nie powodują zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie utrudniają mu wypełniania obowiązku szkolnego. W związku z takim rozumieniem prac lekkich, ich świadczenie przez młodocianego jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy praca, którą ma wykonywać, nie zagraża jego zdrowiu. Fakt ten powinien być stwierdzony orzeczeniem lekarskim. Ponadto, w celu zatrudnienia przy pracach lekkich, pracodawca jest zobowiązany ustalić wykaz prac lekkich występujących w jego zakładzie. Jeżeli podlega obowiązkowi wydania regulaminu pracy (zatrudnia co najmniej 20 pracowników), omawiany wykaz powinien zamieścić w tym regulaminie. Jeśli stan zatrudnienia w zakładzie jest niższy, wprowadzenie wykazu powinno nastąpić w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy, np. poprzez obwieszczenie czy wewnętrzne zarządzenie.
Omawiany wykaz nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Wymagane jest również uzgodnienie treści wykazu z lekarzem wykonującym zadania służby medycyny pracy oraz zatwierdzenie go przez właściwego inspektora pracy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.08.2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. nr 200, poz. 2047 ze zm.).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Agata Barczewska / Gazeta Podatkowa