eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuMediacja i arbitraż a konflikty w centrach handlowych

Mediacja i arbitraż a konflikty w centrach handlowych

2011-06-02 13:52

Przeczytaj także: Spory ze stosunku pracy - polubowne rozwiązania


Orzeczenie sądu arbitrażowego jest ostateczne. Takie rozwiązanie jest podyktowane faktem, iż skoro strony mają wpływ na ukształtowanie składu orzekającego sądu arbitrażowego, to procedura taka jest wystarczającym zabezpieczeniem interesów stron, które z góry godzą się wykonać orzeczenie arbitrażowe wydane przez arbitrów, do których mają zaufanie.

Mediacja i arbitraż a sąd powszechny

Zarówno mediacja jak i arbitraż dają stronom pewną „władzę” nad zaistniałym sporem. Strony mogą decydować zarówno o osobach arbitra czy mediatora, wybierając wybitnych fachowców lub znawców danej branży, jak i mają bezpośredni wpływ na czas trwania takiego postępowania. Obydwie te kwestie przekładają się na koszty postępowania, które są bardziej przewidywalne dla stron. Zaletą mediacji i arbitrażu jest przy tym wyłączenie jawności postępowania, które z punktu widzenia tajemnic przedsiębiorstwa może być niezwykle ważne dla jego interesów i ochrony przez „wścibską” konkurencją.

W postępowaniu mediacyjnym brak jest też konieczności przeprowadzania postępowania dowodowego. Daje to możliwość prowadzenia intensywnej komunikacji. Takiego komfortu nie daje postępowanie sądowe, gdzie strony spotykają się na sali sądowej z dość długimi interwałami, co nie sprzyja komunikacji i często pochłania dużo czasu.

Jak pokazuje praktyka, mediacja ma w stosunku do postępowania sądowego jeszcze jedną wartość, a mianowicie wysoki poziom satysfakcji stron. W przypadku mediacji zakończonych ugodą, sukces odnoszą obydwie strony.

Potencjalne źródła konfliktów w centrach handlowych

Centra handlowe to często platforma wielu sporów i konfliktów. O ile drobniejsze spory rozstrzygane są niejednokrotnie polubownie na poziomie osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie danego centrum, o tyle większe spory mogą zakończyć się w sądzie lub przed mediatorem czy też arbitrem.

Jedną z najczęstszych podstaw sporu jest umowa najmu, zawierająca postanowienia będące wynikiem nieraz wielomiesięcznych negocjacji warunkowanych przeróżnymi czynnikami.

Jak pokazuje praktyka, jednymi z najczęstszych przyczyn sporu mogą być niedookreślone kary umowne czy też zmienne koszty tzw. wspólne lub eksploatacyjne. Inne tło sporów to przedłużający się okres oddania lokalu do użytku spowodowany problemami inwestycyjnymi centrum czy też rozliczanie kontrybucji.

Spory pierwszego rodzaju powstają najczęściej w związku z funkcjonowaniem lub zakończeniem działalności w danym centrum. Te drugie z kolei rodzą się najczęściej jeszcze przez właściwym rozpoczęciem stosunku najmu. Obydwie grupy sporów mogą mieć kolosalnie negatywne skutki zarówno finansowe jak i prestiżowe dla obydwu stron.

fot. mat. prasowe

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: