eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyCo powinna zawierać umowa o pracę?

Co powinna zawierać umowa o pracę?

2011-05-05 13:13

Przeczytaj także: Jak sporządzić umowę o pracę?


Zwrot kosztów

Podobnie w umowie o pracę nie zwykło się zawierać informacji o wysokości diet służbowych, ryczałtów za noclegi itp., ponieważ kwoty te wynikają z regulacji prawnych.

Tajemnica handlowa i zakaz konkurencji

W umowie powinieneś określić także inne warunki, których realizacja (lub brak realizacji) może w przyszłości prowadzić do sporów.

Tajemnica handlowa

Wszyscy pracownicy zatrudnieni w firmie powinni być lojalni w stosunku do pracodawcy i zachowywać tajemnicę handlową. Oznacza to m.in., że nie mogą ujawniać na zewnątrz informacji, które mogłyby narazić firmę na straty.

Obowiązek zachowania tajemnicy handlowej obowiązuje także w sytuacji, gdy nie został on zapisany w umowie o pracę. Wynika on z przepisów Kodeksu pracy.

Klauzula o zakazie konkurencji

W przypadku zatrudniania pracowników na kluczowych stanowiskach w firmie (menedżerowie, dyrektorzy itp.) dobrze jest zawrzeć w umowie klauzulę o zakazie konkurencji. Można także zawrzeć odrębną umowę regulującą tę kwestię.

Umowa (klauzula) o zakazie konkurencji zawierana w trakcie trwania stosunku pracy nie musi zawierać zapisów dotyczących ewentualnego odszkodowania na rzecz pracownika za to, że powstrzymuje on się w trakcie trwania zatrudnienia od działań wspierających konkurencję. Obowiązek powstrzymywania się od takich działań jest w tym wypadku rzeczą oczywistą.

Inaczej jest w przypadku umowy o zakazie konkurencji obowiązującej po wygaśnięciu stosunku pracy. W tej sytuacji zapis o odszkodowaniu na rzecz pracownika jest obowiązkowy. Minimalne odszkodowanie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi, to 25% wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał w okresie równym okresowi zakazu konkurencji. Zatem jeśli pracodawca chce zobowiązać pracownika do powstrzymania się od pracy dla konkurencji przez okres np. 1 roku po wygaśnięciu stosunku pracy, musi zapłacić mu min. 25% wynagrodzenia rocznego, które pracownik otrzymał w ostatnim roku pracy. Przepisy nie przewidują górnej granicy odszkodowania.

Zmiana warunków umowy

Po rozpoczęciu pracy na podstawie umowy o pracę może się zdarzyć, że jedna ze stron będzie chciała dokonać zmiany warunków umowy. Zwykle zmiany takie dotyczą zakresu obowiązków i wynagrodzenia. Dokonywanie zmian w umowie nie jest całkowicie dowolne, a zwłaszcza takich zmian, które pogarszają warunki pracy pracownika. Nie można na przykład bez uzasadnienia zmniejszyć pracownikowi wynagrodzenia.
Podobnie, pracodawca nie może dowolnie zmieniać zakresu obowiązków pracownika. Dopuszczalne zmiany to takie, które nie powodują, że pracownik wykonuje obowiązki niezwiązane z działalnością firmy pracodawcy. Każda zmiana umowy o pracę musi zostać dokonana na piśmie.

Poinformuj o zmianach

Jeśli zmianie ulegną któreś z informacji, które obowiązkowo muszą się znaleźć w umowie o pracę, należy powiadomić o tym pracownika na piśmie.

Jeśli w przedsiębiorstwie występują umowy zbiorowe, niektóre punkty umowy mogą odnosić się do ustaleń zapisanych w umowie zbiorowej. Jeżeli zmianie ulegają zapisy umowy zbiorowej, nie musisz o tym informować pracowników.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa na okres próbny jest stosowana bardzo często. Jest to naturalne, ponieważ pracodawca nie zna dobrze pracownika, więc asekuracyjnie decyduje się zawrzeć z nim umowę na okres próbny. To, że jako pracodawca przeprowadziłeś z nowo zatrudnianą osobą rozmowę w trakcie rekrutacji, nie oznacza, że masz gwarancję trafionego wyboru. Czasem okazuje się, że rzeczywistość rozmija się z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: