Umowa szkoleniowa a dodatkowe świadczenia
2011-04-07 13:44
Przeczytaj także: Zgoda na podnoszenie kwalifikacji nawet bez umowy
3. Pracodawca może zapewnić nie tylko samą naukę, ale też nocleg i wyżywienie
Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Zwrot „w szczególności” oznacza, że pracodawca może zapewnić pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe również inne świadczenia, np. posiłki w czasie szkolenia. Zatem, w umowie szkoleniowej ewentualny zwrot obejmuje całość kosztów poniesionych przez pracodawcę, w tym opłata wykładowcy, wyżywienie, przejazd, noclegi.
4. Świadczenia na dokształcanie pracowników - bez podatku i składek
Z podatku dochodowego zwolniona jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. Oznacza to, że świadczenia przyznane i dokonane na rzecz szkolącego się pracownika na podstawie przepisów Kodeksu pracy nie podlegają opodatkowaniu.
Podstawy wymiaru składek na ZUS nie stanowi wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami (także Kodeksu pracy) przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyłączeniem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Świadczenia od pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji są więc również objęte zwolnieniem z ZUS, jeśli przyznano je zgodnie z przepisami rozdziału III działu IV Kodeksu pracy.
Podstawa prawna:
- art. 1031 § 1, art. 1033, art. 1034, art. 1035 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307),
- § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Izabela Nowacka / Portal Kadrowy