Odstąpienie od umowy sprzedaży
2011-03-30 13:08
Przeczytaj także: Zawarcie umowy przez telefon
Inaczej w obrocie nieruchomościami
Sprawa z odstąpieniem od umowy i jego skutkami przedstawia się odmiennie w przypadku, gdy przedmiotem transakcji sprzedaży była nieruchomość. Do przeniesienia własności nieruchomości potrzebny jest akt notarialny. Jeśli później z jakichś powodów jedna ze stron oświadczy drugiej, że odstępuje od umowy, to nie oznacza to jeszcze - jak było w przypadku rzeczy ruchomych - powrotnego przeniesienia przedmiotu sprzedaży. Do tego konieczna jest kolejna umowa przenosząca z powrotem własność nieruchomości na poprzedniego właściciela lub notarialne oświadczenie kupującego o wyrażeniu zgody na powrotne przejście własności nieruchomości (por. wspomniana wyżej uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27.02.2003 r., sygn. akt III CZP 80/02).
Nieruchomościami są grunty, budynki na gruntach w użytkowaniu wieczystym oraz lokale stanowiące odrębną własność.
Natomiast wszystkie inne przedmioty materialne są rzeczami ruchomymi.
Umowa lub oświadczenie drugiej strony to formy dobrowolnego zwrotu nieruchomości. W praktyce kontrahent w większości przypadków nie jest takim rozwiązaniem zainteresowany i nie wyraża zgody na powrotne przeniesienie własności. Wówczas pozostanie wnieść przeciwko niemu pozew o złożenie oświadczenia woli o powrotnym przeniesieniu prawa własności. Prawomocne orzeczenie stwierdzające taki obowiązek drugiej strony zastąpi jej oświadczenie, co oznacza, że własność przejdzie z tą chwilą na poprzedniego właściciela. Niepotrzebne więc będzie korzystanie z usług notariusza.
Oczywiście również po takim wyroku może się powtórzyć sytuacja, że kontrahent faktycznie władający nieruchomością dalej odmawiać będzie współpracy i po prostu jej nie wyda. W ten sposób zmusi prawowitego właściciela do wytoczenia drugiej z kolei sprawy sądowej - tym razem o wydanie nieruchomości.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Tomasz Konieczny / Gazeta Podatkowa