eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuNaruszenie praw autorskich w Internecie

Naruszenie praw autorskich w Internecie

2011-03-16 13:45

Przeczytaj także: Naruszenia a ochrona praw autorskich w Internecie


Deep linking

Podobnie, jak w przypadku monitoringu prasy, tzw. linkowanie tj. zamieszczanie na danej stronie internetowej odesłania, za pomocą którego użytkownik uzyskuje bezpośredni dostęp do witryny innego portalu, zasadniczo nie jest zabronione. Jednakże, gdy za pośrednictwem takiego linku następuje otwarcie strony internetowej, na której dochodzi do naruszeń autorskich praw majątkowych, jako podmiot dokonujący tych naruszeń kwalifikowany może być nie tylko abonent strony internetowej, do której następuje odesłanie, ale również abonent strony, na której link jest zamieszczony. W przedmiocie odpowiedzialności za zamieszczanie tzw. głębokich linków wypowiedziało się orzecznictwo, wskazując na zasady ewentualnej odpowiedzialności abonentów stron internetowych, na których są one umieszczane.

Jeśli chodzi zaś o same struktury odesłań, występującej zarówno wewnątrz danej strony www, jak i pomiędzy różnymi stronami internetowymi, wskazuje się, iż jako, że taka struktura nie posiada cech oryginalnych, twórczych, nie stanowi przedmiotu ochrony w świetle przepisów prawa autorskiego. Ewentualne działania podmiotów trzecich, mające za przedmiot omawiane struktury odesłań (linking), nie podlegają zatem ocenie w świetle ww. ustawy.

Ściąganie oprogramowania – np. gier (downoloading)

Jednym z najpopularniejszych sposobów naruszania autorskich praw majątkowych jest nielegalne ściąganie (downloading) z sieci do własnego urządzenia softwaru, którego udostępnienie wiąże się z koniecznością udzielenia licencji (i co do zasady – uiszczenia opłat licencyjnych). Piractwo w odniesieniu do utworów muzycznych, audiowizualnych (np. filmów) czy gier jest niestety zjawiskiem powszechnym. Ze względu na anonimowość w sieci wykrycie sprawcy naruszenia prawa jest trudne, a dowodem na to, jak powszechne jest nielegalne korzystanie z utworów w Internecie w opisany wyżej sposób niech będzie fakt, że istnieją już wyspecjalizowane firmy zajmujące się wyłącznie ustalaniem numerów IP (Internet Protocol) naruszycieli, posiadające opracowany do tego celu software.

Downloading polega na pobieraniu plików lub innych danych z sieci (m.in. serwera, stron www, klientów FTP, klientów P2P oraz P2M)4. Jako że przy jego dokonywaniu dokonujący ściągnięcia zostawia ślad w postaci swojego numeru IP, możliwe jest ustalenie jego danych po wykazaniu, że osoba ta naruszyła dobra chronione prawem autorskim. Ustalenie danych jest utrudnione, jeśli naruszyciel korzysta z tzw. dynamicznego IP (numer nie jest przypisany do określonego komputera, lecz komputer logując się do sieci za każdym razem otrzymuje od dostawcy usług tymczasowy numer IP). Dla ustalenia danych abonenta konieczna jest wówczas znajomość dokładnego czasu ściągania danych. W praktyce niemożliwe niestety jest ustalenie danych abonenta, jeśli korzysta on z mobilnego Internetu z telefonu komórkowego na tzw. kartę pre-paidową, która nie podlega rejestracji u dostawcy usług telekomunikacyjnych.

fot. mat. prasowe




Fragment pochodzi z książki „Naruszenia praw autorskich w internecie. Aspekty prawne i procedury dochodzenia roszczeń” Magdalena Kowalczuk-Szymańska, Olga Sztejnert-Roszak. Publikacja prezentuje rozwiązania praktycznych problemów, pojawiających się w sprawach dotyczących naruszenia praw autorskich – od chwili rozpoczęcia poszukiwania ochrony do egzekucji pozytywnego wyroku.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: