eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieOdstąpienie od umowy: zwrot kosztów przesyłki

Odstąpienie od umowy: zwrot kosztów przesyłki

2011-03-17 11:52

Przeczytaj także: Odstąpienie od umowy a zwrot kosztów wysyłki towaru


Przedsiębiorcy nie mogą zrezygnować

Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny mają klienci będący konsumentami, czyli osobami fizycznymi zawierającymi umowy w celach niezwiązanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową. Jeśli zakupy w sklepie internetowym zrobi przedsiębiorca, to takie prawo mu nie przysługuje, chyba że zostało rozciągnięte na przedsiębiorców w umowie. Warto przeanalizować regulamin sklepu i ustalić, czy zawarte w nim zapisy dotyczące odstępowania od umowy posługują się pojęciem "konsument", czy szerszym od niego pojęciem "klient", bez ograniczania prawa odstąpienia tylko do konsumentów.

Zwrot w związku z reklamacją towaru

Jeśli odesłanie rzeczy związane jest z reklamacją wadliwego towaru, to kupujący ma prawo domagać się zwrotu związanych z tym kosztów (w szczególności demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia).

W razie odstąpienia od umowy z powodu wad, sprzedający powinien zwrócić klientowi zarówno koszty wysyłki, jak i odesłania rzeczy.

Jeśli wadliwa rzecz zostanie naprawiona lub wymieniona na nową, to sprzedający powinien zwrócić koszty odesłania wadliwej rzeczy poniesione przez klienta oraz na swój koszt wysłać mu naprawioną lub wymienioną rzecz. W takim przypadku (wymiany lub naprawy) nie musi natomiast dodatkowo zwracać klientowi kosztów wysyłki, bo nie mamy tu do czynienia ze zrezygnowaniem z umowy (odstąpieniem od niej).

Z punktu widzenia klienta, niezależnie od tego czy jest nim konsument czy przedsiębiorca, ważne jest to, aby w związku z wymianą lub naprawą rzeczy nie musiał ponosić dodatkowych kosztów. Jeśli kupujący jest konsumentem, to może się powołać na art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. W przypadku pozostałych klientów wynika to z art. 566 Kodeksu cywilnego.

Podstawa prawna:
  • Dyrektywa 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20.05.1997 r. w sprawie ochrony konsumentów w przypadku umów zawieranych na odległość
  • Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów... (Dz.U. z 2002 r. nr 22, poz. 271 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: