Podróż służbowa dłuższa niż 10 dni
2011-03-01 13:34
Przeczytaj także: Rozliczenie delegacji krajowych
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracodawca wysyła pracownika w dłuższą krajową podróż służbową, trwającą kilka miesięcy. Pracownik będzie wykonywał pracę wg harmonogramu, w systemie równoważnego czasu pracy (14 dni pracy w miesiącu). Czy pracodawca może nakazać pracownikowi zjazd do miejsca zamieszkania w dni wolne od pracy, zwracając pracownikowi koszty przejazdu do miejsca zamieszkania i z powrotem, ale nie płacąc za te dni diet? Czy pracodawca musi wypłacić pracownikowi diety za cały miesiąc, jeżeli pracownik nie chce zjeżdżać do domu? Pracodawca zapewnia pracownikowi bezpłatnie noclegi.W przypadku dłuższej, trwającej co najmniej 10 dni, podróży służbowej pracownik może, ale nie musi wracać do miejsca zamieszkania. W razie odmowy przez pracownika powrotu do domu pracodawca ma obowiązek wypłacać mu diety za każdy dzień pobytu w podróży służbowej (o ile nie zapewnia mu całodziennego bezpłatnego wyżywienia).
1. Pracownikowi w podróży służbowej przysługują diety oraz inne należności
Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługują należności określone w odrębnych przepisach, w tym diety oraz zwrot kosztów:
- przejazdów,
- noclegów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
2. Przy dłuższej podróży pracownik może, ale nie musi wracać do domu
W przypadku, gdy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem. Za czas pobytu w miejscu zamieszkania pracownik nie nabywa prawa do diety.
Możliwość przejazdu do miejsca zamieszkania i z powrotem na koszt pracodawcy w dni wolne od pracy przypadające w okresie przebywania przez pracownika w podróży służbowej jest uprawnieniem z którego pracownik może, ale nie musi skorzystać.
Jeżeli pracownik zdecyduje się na podróż do miejsca zamieszkania i z powrotem, pracodawca będzie miał obowiązek zwrócić pracownikowi koszty takiego przejazdu, zwolniony będzie natomiast z obowiązku wypłaty diet za ten czas.
Jeżeli jednak pracownik nie skorzysta z tej możliwości i pozostanie w dni wolne od pracy w miejscu odbywania podróży służbowej, zachowa prawo do diet również za te dni, gdyż prawo do diety przysługuje za cały okres pobytu w podróży służbowej, za wyjątkiem opisanym powyżej (czyli zapewnienia pracownikowi całodziennego bezpłatnego wyżywienia).
Podstawa prawna:
- art. 77 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- § 3, § 4 i § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1990).
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline