Prokurent - jakie ma uprawnienia?
2011-02-23 13:57
Przeczytaj także: Czy prokurent może działać samodzielnie?
W jaki sposób udziela się prokury?
Dokument, w którym udzielamy prokury powinien być sporządzony na piśmie, aby był ważny. Prokura jest skuteczna już z chwilą jej udzielenia.
O udzieleniu prokury należy zawiadomić właściwy rejestr przedsiębiorców.
Prokury można udzielić jednej osobie albo kilku. Jeżeli udzielamy jej dwóm lub więcej osobom, możemy dwojako ukształtować ich sytuację:
- każdemu z prokurentów pozwalamy działać samodzielnie (tzw. prokura samoistna), albo
- zastrzegamy, że prokurent może działać wyłącznie wspólnie z innymi prokurentem lub prokurentami (tzw. prokura łączna). Przykładowo, możemy ustanowić trzech prokurentów i zastrzec, że do skutecznego złożenia oświadczenia woli w imieniu mocodawcy konieczne jest wspólne działanie dwóch spośród nich.
Czas trwania prokury
Prokura może być udzielona na czas określony lub bezterminowo i przedsiębiorca może ją w każdym czasie odwołać. O odwołaniu prokury należy zawiadomić właściwy rejestr przedsiębiorców.
Ponadto prokura wygasa w razie wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, ogłoszenia jego upadłości, otwarcia likwidacji lub przekształcenia przedsiębiorcy, a także w razie śmierci prokurenta. W tym ostatnim przypadku o wygaśnięciu prokury należy zawiadomić właściwy rejestr przedsiębiorców.
Prokura istnieje nadal pomimo śmierci mocodawcy lub utraty przez niego zdolności do czynności prawnych.
![Prokurent zamiast zarządu? [© FotolEdhar - Fotolia.com] Prokurent zamiast zarządu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prokurent/Prokurent-zamiast-zarzadu-140388-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Marta Walędziak-Skowrońska / LexCare