eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyCzas pracy osoby niepełnosprawnej

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

2011-02-17 00:20

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Przeczytaj także: Normy czasu pracy dla niepełnosprawnych - zmiany

Pytanie: Pracownik dostarczył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z tego tytułu powinien pracować 7 godzin dziennie i korzystać z 10 dni dodatkowego urlopu. Pracuje w równoważnym systemie pracy i ze względów osobistych nie chce korzystać z przywileju pracy 7-godzinnej, mimo iż pracodawca mógłby tak zorganizować pracę, by pracował w podstawowym systemie - 7 godzin dziennie. Czy pracodawca może wyrazić zgodę, by pracownik korzystał ze swoich przywilejów związanych z orzeczeniem o niepełnosprawności wybiórczo?

Odpowiedź: Pracodawca jest związany przedstawionym przez pracownika orzeczeniem o niepełnosprawności. Nie może zatem wyrazić zgody na wybiórcze korzystanie przez pracownika z przysługujących mu uprawnień.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wskazane normy czasu pracy obowiązujące pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mają charakter ustawowy, co w praktyce oznacza, iż pracodawca jest bezwzględnie zobowiązany do ich przestrzegania. Wyjątki w tym zakresie przewiduje jedynie ustawa. I tak, obniżonych norm czasu pracy nie stosuje się:
  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Pracodawca nie może zatem, na wniosek pracownika, odstąpić od stosowania wobec niego skróconych norm czasu pracy. Jedynie gdy pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przedstawił pracodawcy stosowne zaświadczenie lekarskie zezwalające na pracę w „normalnych warunkach pracy”, w takiej sytuacji pracownik może wykonywać pracę na takich samych zasadach, jak pracownicy zatrudnieni według kodeksu pracy, czyli: 8 godzin na dobę, przeciętnie 40 godzin w tygodniu i w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a nawet być zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 15 ust. 2 i art. 16 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 214, poz. 1407).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: