eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUtrata zdolności do pracy a nowe warunki zatrudnienia

Utrata zdolności do pracy a nowe warunki zatrudnienia

2011-02-09 13:37

Przeczytaj także: Jakie badania lekarskie pracowników?


3. Utrata zdolności do wykonywania pracy uzasadnia zamianę warunków zatrudnienia

Pracodawca może, w powyżej opisanej sytuacji, w drodze wypowiedzenia zmieniającego zaproponować pracownicy nowe warunki pracy i płacy, zarówno w zakresie zajmowanego stanowiska (odpowiadającego zaleceniom lekarskim), jak również wysokości przysługującego wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia na nowym stanowisku pracy musi być adekwatna do świadczonej pracy i wynagradzana porównywalnie do pracy innych pracowników zatrudnionych na takim stanowisku pracy. A zatem wynagrodzenie na nowym stanowisku pracy może być niższe niż na poprzednio zajmowanym, jeśli jest to obiektywnie uzasadnione i wynika ze zmiany rodzaju wykonywanej pracy.

Ważne!
Utrata zdolności do pracy uzasadnia wypowiedzenie także pracownikowi w wieku przedemerytalnym.

W przypadku, gdy wypowiedzenie zmieniające stało się konieczne ze względu na stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy również pracownikowi w wieku przedemerytalnym.

Jeżeli pracownica odmówi zgody na nowe warunki zatrudnienia, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie będzie jednak w takim wypadku zobowiązany do wypłaty odprawy, gdyż odprawa pieniężna przysługuje tylko wówczas, gdy do rozwiązania stosunku pracy dochodzi z przyczyn niedotyczących pracownika, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. W sytuacji natomiast, gdy przyczyną wypowiedzenia zmieniającego jest utrata zdolności do wykonywania danej pracy, a rozwiązanie umowy wynika z nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy - w takiej sytuacji należy uznać, iż przyczyny te dotyczą również pracownika.

4. Przy chorobie zawodowej i wypadku przy pracy - obowiązek przeniesienia pracownika do innej pracy

Należy dodać, że pracodawca nie ma obowiązku przeniesienia pracownicy do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jej zdrowia. Obowiązek taki istnieje bowiem tylko wtedy, gdy niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy jest skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. W pozostałych przypadkach utrata zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku nie obliguje pracodawcy do zapewnienia pracownikowi innego rodzaju pracy i może nawet stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę.

Podstawa prawna:
  • art. 42 § 1, § 2, § 3, 43 pkt 2, art. 229 § 2 i § 4, art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 2 ust. 5, § 3 ust. 1, § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 69, poz. 332),
  • art. 1, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
Przeczytaj także: Badania kontrolne po L4 Badania kontrolne po L4

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: