Spółka komunalna a kontrola zarządcza
2011-02-04 12:26
Nowa ustawa o finansach publicznych (ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych; dalej jako: ustawa) wprowadziła regulacje dotyczące kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych, rozumianej jako ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy (art. 68 ustawy).
Przeczytaj także: Finanse publiczne: zysk NBP nie pomoże
Pytanie:Jesteśmy spółką z o.o. ze 100% udziałem miasta (spółka komunalna). Do naszej spółki wpłynęło zarządzenie burmistrza miasta dotyczące kontroli zarządczej – w którym m.in. wymagane jest składanie oświadczeń o stanie kontroli zarządczej. Podstawą prawną tego zarządzenia jest ustawa o finansach publicznych. Zarządzenie jest kierowane m.in. do kierowników „jednostek organizacyjnych miasta”. Czy takie zarządzenie może dotyczyć naszej spółki?
Odpowiedź:
Takie zarządzenie nie może dotyczyć Państwa spółki. Nowa ustawa o finansach publicznych (ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych; dalej jako: ustawa) wprowadziła regulacje dotyczące kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych, rozumianej jako ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy (art. 68 ustawy). W artykule 69 ust. 1 zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej zaliczono do obowiązków m.in. wójta, burmistrza, prezydenta miasta, przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego (pkt 2) oraz kierownika jednostki (pkt 3).
W związku z powyższym kontrola zarządcza odbywa się na jednym z dwóch stopni:
- I – poziom kierownika jednostki,
- II – poziom wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego.
Podstawowym poziomem funkcjonowania kontroli zarządczej w całym sektorze finansów publicznych jest jednostka sektora finansów publicznych (I poziom kontroli zarządczej) i za funkcjonowanie kontroli zarządczej w jednostce odpowiedzialny jest jej kierownik (pkt 2.2). Ponadto w ramach administracji samorządowej powinna funkcjonować kontrola zarządcza odpowiednio na poziomie jednostki samorządu terytorialnego (II poziom kontroli zarządczej) i za funkcjonowanie kontroli zarządczej na tym poziomie odpowiada odpowiednio wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa w przypadku samorządu terytorialnego (pkt 2.3).
Zgodnie z pkt 2.4 „Standardów…” wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta oraz marszałek województwa jest odpowiedzialny za zapewnienie adekwatnego, skutecznego i efektywnego systemu kontroli zarządczej jedynie w wyszczególnionych w tym punkcie podmiotach, tj.:
- w urzędzie gminy (urzędzie miasta),
- starostwie powiatowym,
- urzędzie marszałkowskim, a także
- w jednostce samorządu terytorialnego.
Nie można również uznać, że spółka komunalna powinna być poddana kontroli zarządczej I stopnia. Poziom ten dotyczy bowiem tzw. „kierownika jednostki”. Ponieważ ustawa o finansach publicznych, posługując się skrótowym terminem „jednostka”, reguluje kwestie dotyczące jednostki sektora finansów publicznych, to aby Państwa spółka podlegała kontroli zarządczej należałoby uznać, że jest ona jednostką sektora finansów publicznych.
Przeczytaj także:
Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015
oprac. : Marcin Sarna / Portal Spółka z o.o.