eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeZawieszenie działalności gospodarczej spółki z o.o.

Zawieszenie działalności gospodarczej spółki z o.o.

2011-01-28 12:27

Kiedy spółka z o.o. może zawiesić działalność gospodarczą? Jakie prawa i obowiązki dotyczą spółki w tym okresie?

Przeczytaj także: Zawieszenie działalności w spółkach - zmiany 2011

W myśl artkułu 14a Ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy tylko w sytuacji, gdy nie zatrudnia pracowników. Ograniczenie to dotyczy wyłącznie współpracy w ramach stosunku pracy - umowy zlecenia czy umowy o dzieło nie ograniczają możliwości zawieszenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej jednak niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

W przypadku spółki z o.o., o ile umowa spółki nie stanowi inaczej, uchwałę w przedmiocie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podejmuje zarząd bezwzględną większością głosów. Tryb składania wniosku przez spółkę z o.o. został określony przepisami ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej podpisuje zarząd spółki, zgodnie z reprezentacją wynikającą z KRS, bądź odpowiednio umocowani pełnomocnicy. Wniosek wolny jest od opłaty sadowej, a informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

O zawieszeniu wykonywania działalności spółka ma również obowiązek zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie o 7 dni od momentu złożenia wniosku o wpisie tej informacji do KRS.

Możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej pozwala spółce na przerwę w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz w składaniu deklaracji i wpłacaniu zaliczek na podatek.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej. Może natomiast wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów; ma prawo przyjmować należności oraz obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności; ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie; ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności; wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa; ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonejprzed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej; a także może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: