Rekompensata za pracę w niedzielę i święto
2011-01-10 12:59
Przeczytaj także: Praca przez 7 dni tygodnia a wolny weekend
W zamian za pracę w święto pracownikowi przysługuje inny dzień wolny - w ciągu okresu rozliczeniowego.Uwaga!
Udzielenie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę niedzielno-świąteczną oznacza zwolnienie z całej dniówki roboczej niezależnie od liczby godzin, które pracownik faktycznie przepracował w niedzielę lub święto.
Przykład z życia: Pracownik, którego dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin, pracował w niedzielę 2 godziny. Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi w zamian za tę pracę inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających taką niedzielę lub następujących po niej. W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego w takim terminie, pracownikowi należy udzielić dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.
Dodatek za godziny nadliczbowe
Jeśli jednak pracownik w niedzielę lub święto pracował dłużej niż wynikałoby z obowiązującej go dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy - czyli świadczył pracę w godzinach nadliczbowych - pracodawca oprócz udzielenia mu zastępczego dnia wolnego ma również obowiązek zapłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem (100% wynagrodzenia) za każdą godzinę takiej pracy nadliczbowej.
Przykład z życia: Pracownik, którego dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin, pracował w święto 11 godzin. Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi w zamian za tę pracę inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Ponadto pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi jego normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości 100% wynagrodzenia za 3 godziny pracy nadliczbowej.
Jeśli nie dzień wolny - dodatek
W przypadku gdy nie jest możliwe udzielenie pracownikowi zastępczego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto do końca okresu rozliczeniowego, pracodawca powinien wypłacić mu normalne wynagrodzenie uzupełnione o dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę lub święto.
Podstawę obliczenia dodatku za pracę w niedzielę lub święto stanowi:
- wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną,
- a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia obliczanego według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
A zatem, mimo iż w wyniku nieudzielenia pracownikowi zastępczego dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę lub święto dochodzi do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, pracownikowi nie przysługuje z tego tytułu odrębny dodatek za pracę nadliczbową ponad tygodniową normę czasu pracy (przewidziany w art. 151? § 2 kp). Należy jednak podkreślić, że prezentowane rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego spotkało się z krytyką wielu komentatorów.Także Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Pracy zajęły w tej sprawie odmienne stanowisko, uznając, że w takim przypadku pracownikowi należy wypłacić dwa niezależne dodatki w wysokości 100% wynagrodzenia.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline