eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeAport przedsiębiorstwa: aspekty rachunkowe

Aport przedsiębiorstwa: aspekty rachunkowe

2011-01-18 13:11

Przeczytaj także: Stawka VAT na aport towaru i środka trwałego


Jak oblicza się pcc w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o.?

Inaczej jest natomiast, jeśli chodzi o obliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który to podatek nalicza się w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki. Podatek ten nalicza i pobiera notariusz przy podpisywaniu aktu założycielskiego (zawieraniu umowy spółki) i wówczas do podstawy opodatkowania owych należności i zobowiązań się niestety nie wlicza (nie pomniejszają one podstawy opodatkowania). Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 pkt 8 pdpkt a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość kapitału zakładowego. Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się zaś bez odliczania długów i ciężarów (art. 6 ust. 2 ustawy).

W jaki sposób ująć w aporcie udział we własności nieruchomości?

Z przedstawionego opisu sytuacji wynika, że w skład przedsiębiorstwa nie wchodzi udział we własności nieruchomości w postaci działki z wybudowanymi dwoma budynkami (gdyż, jak rozumiem, działka stanowi wyłączną, prywatną własność właściciela przedsiębiorstwa). Wtedy bowiem składnikiem przedsiębiorstwa byłby udział we własności tej działki (gdyż budynek zgodnie z zasadą superficies solo cedit jest własnością właściciela gruntu, na którym on stoi).

Jeżeli zaś prawo do gruntu przysługuje właścicielowi przedsiębiorstwa, i właściciel ten nie jest właścicielem działki, a jej użytkownikiem wieczystym, to rozróżnienie na własność budynku i gruntu ma wówczas sens. Wtedy w skład przedsiębiorstwa wchodzi jedynie budynek jako odrębny przedmiot własności.

Zaznaczę jednak, że kwestia ujmowania określonych zasobów majątkowych (aktywów w rozumieniu art. 3 ust. 12 ustawy o rachunkowości) nie jest kwestią prawną, lecz finansową i stanowi przedmiot działalności biegłego rewidenta, który będzie sporządzał dokumentację rachunkową w procesie wnoszenia przedsiębiorstwa aportem do spółki. Skoro w przedsiębiorstwie prowadzone są przez kogoś księgi rachunkowe, to najlepiej byłoby, aby ta sama osoba z uprawnieniami, znająca realia prowadzonej działalności gospodarczej, sporządziła bilans.

Czy wszystkie środki pieniężne powinny być ujęte w akcie założycielskim?

W bilansie powinny być umieszczone wszelkie aktywa, rozumiane jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych (art. 3 ust. 12 ustawy o rachunkowości). W związku z powyższym wszystkie środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym wnoszonego przedsiębiorstwa w dniu założenia spółki z o.o. muszą wchodzić w skład aportu i być wartościowo ujęte w akcie założycielskim.

Podstawa prawna:
  • art. 161 § 1 i 163 pkt 2–5 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych,
  • art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny,
  • art. 6 ust. 1 pkt 8 pdpkt a i 6 ust. 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych,
  • art. 3 ust. 12 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.


Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: