Zmiany prawne oczekiwane w 2011 roku
2011-01-06 00:21
Każdy z nas wita Nowy 2011 Rok z nowymi nadziejami, marzeniami, czy oczekiwaniami. Każdego roku, na przełomie grudnia i stycznia składamy sobie mnóstwo życzeń, których spełnienie ma uczynić nadchodzący rok lepszym od poprzedniego. Korzystając z okazji chcielibyśmy złożyć Państwu najlepsze życzenia na Nowy 2011 Rok, oraz przedstawić nasze życzenia prawne dla Państwa na nadchodzący rok.
Przeczytaj także: Pilne zmiany w polskim prawie wg KPP
Przede wszystkim życzymy Państwu, aby w tym roku została uchwalona i weszła w życie ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która ma na celu zwiększenie wolności gospodarczej i uproszczenie szeregu procedur, a tym samym pobudzenie rozwoju gospodarczego. Zgodnie z propozycją Rady Ministrów, obywatele mogliby składać jedynie odpowiednie oświadczenia zamiast odpisów, wypisów oraz zaświadczeń (np. o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego, czy składkami do ZUS). W wielu ustawach proponowane są zmiany przepisów mówiących o konieczności dołączania do wniosku oryginałów dokumentów lub ich poświadczonych odpisów i zastąpienie ich wymogiem dołączania jedynie kopii.Ważną dla przedsiębiorców zmianą byłoby wprowadzenie możliwości podawania przez nich jedynie numeru odpowiedniego rejestru, do którego dany przedsiębiorca jest wpisany, zamiast składania zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz wypisów i odpisów danych z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z projektowaną ustawą, organy administracji od 1 lipca 2011 r. nie mogłyby domagać się od przedsiębiorców zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zniesiono by również obowiązek przedkładania zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Przedsiębiorca składałby jedynie oświadczenie o posiadanych numerach NIP oraz REGON lub wpisywałby te numery do składanego wniosku. Projektowana ustawa wprowadziłaby również możliwość przedkładania w urzędach kopii dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kopii odpisów aktów stanu cywilnego, zamiast, jak jest obecnie, ich oryginałów. Co więcej, ustawa miałaby wprowadzić również ograniczenie reglamentacji działalności gospodarczej, a więc zmniejszyłaby obszar gospodarki objęty koncesjami, licencjami, czy zezwoleniami. Przykładowo planowane jest zniesienie obowiązku uzyskania zezwolenia na produkcję tablic rejestracyjnych i wprowadzenie w jego miejsce wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Kolejną ważną i korzystną zmianą, mamy nadzieję już wkrótce obowiązującą, będzie nowelizacja ustawy Kodeks spółek handlowych, która ułatwiłaby i przyspieszyłaby proces rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Projekt tej nowelizacji przewiduje, że taką rejestrację będzie można dokonać przy wykorzystaniu formularza udostępnianego drogą elektroniczną. Rada Ministrów zakłada, iż po wejściu w życie tej nowelizacji rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie możliwa w ciągu 24 godzin.
Istotną zmianą, jaką może przynieść 2011 rok, jest również ustanawianie prawa zabudowy jako nowego, kolejnego ograniczonego prawa rzeczowego, które w przyszłości mogłoby zastąpić użytkowanie wieczyste. Prawo to, zgodnie z projektem, mogłoby być ustanawiane zarówno na gruntach stanowiących własność publiczną, jak i nieruchomościach prywatnych. Powyższa regulacja z pewnością pozwoliłaby na realizację wielu istotnych inwestycji gospodarczych (np. budowy mieszkań, czy instalacji urządzeń przesyłowych).
Dla pracodawców istotną nowelizacją byłaby zmiana ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, tak aby doprecyzowany został przedmiot sporu zbiorowego, oraz aby pracodawca miał zagwarantowaną możliwość wystąpienia do sądu w sprawie zbadania legalności sporu i strajku już na etapie jego prowadzenia.
Korzystne zmiany przyniosłyby również bez wątpienia ustawy reformujące system emerytalno-rentowy, poprzez włączenie służb mundurowych do powszechnego systemu ubezpieczeń, czy zmiany systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych. Oczekiwane przez wszystkich są również ustawy zmieniające system opieki zdrowotnej.
Które z powyższych życzeń prawnych spełnią się, okaże się pod koniec grudnia 2011 roku. Tymczasem mamy nadzieję, że Nowy 2011 Rok przyniesie same pozytywne zmiany w polskim prawodawstwie, które tworzone będą w oparciu o konsultacje społeczne, w sposób precyzyjny, jasny, wyczerpujący i niepotrzebujący kolejnych poprawek, czego serdecznie Państwu i sobie życzymy.
Przeczytaj także:
Mniej barier dla przedsiębiorców