eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPodnoszenie kwalifikacji zawodowych a zgoda pracodawcy

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych a zgoda pracodawcy

2010-12-30 11:10

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych ograniczone?


3. Zachowanie pracodawcy może świadczyć o wyrażeniu zgody

Zgodnie z przytoczonym wyżej artykułem kodeksu cywilnego wola (czyli w tym przypadku zgoda pracodawcy) może być wyrażona przez każde zachowanie się danej osoby, czyli m.in.:
  • wprost - przez pisemne wyrażenie zgody, lub
  • dorozumianie - przez milczącą akceptację przejawiającą się w braku decyzji pracodawcy, ale jednocześnie w podejmowaniu działań wskazujących na wyrażenie tej zgody, tj. np. udzielenia pracownikowi (chociażby jednorazowo) płatnego zwolnienia na zajęcia związane z kształceniem lub też akceptację zmiany godzin wykonywania pracy w dniach, w których pracownik odbywa zajęcia.
A zatem, mimo iż np. pracodawca nie odpowiedziałby na prośbę pracownika o wyrażenie zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ale jednocześnie udzieliłby mu związanych z tym faktem, a przewidzianych w kodeksie pracy uprawnień - w rzeczywistości jego zachowanie świadczyłoby o tym, iż taką zgodę wyraził.

Jednakże, w związku z tym, że w sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca żadnym swoim zachowaniem nie ujawnił w sposób dostateczny zgody na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych (a wręcz wyraził odmowę zmiany godzin świadczenia pracy, wskazując jednocześnie na odmowę zgody na podnoszenie kwalifikacji) należy uznać, iż pracownik podnosi kwalifikacje bez jego zgody, a tym samym pracodawca nie jest zobowiązany do udzielania mu urlopu szkoleniowego czy też zwolnień od pracy umożliwiających punktualne dotarcie na zajęcia.

Ważne! Ogólne podnoszenie wiedzy - również można udzielić zwolnienia od pracy

Jeżeli pracodawca nie wyraża zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika uznając np. iż wiedza nie będzie przydatna w wykonywanej przez pracownika pracy, może przyznać pracownikowi zamiast urlopu szkoleniowego i płatnych zwolnień od pracy inne uprawnienia, jak np. zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia czy urlop bezpłatny. Warunki i zasady przyznania tych uprawnień określa się w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a pracownikiem.

Podstawa prawna:
  • art. 1031, art. 1034 § 3, art. 1036 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 60 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93), w zw. z art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: