Staż dla bezrobotnych i studia a wymiar urlopu
2010-12-29 11:13
Przeczytaj także: Zmiana wymiaru etatu a wymiar urlopu
Pytanie: Przyjęliśmy do pracy osobę, która wcześniej już była zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez łączny okres 1 roku i 3 miesięcy. Osoba ta dostarczyła również zaświadczenie z urzędu pracy, z którego wynika, że w czasie studiów licencjackich odbywała staż absolwencki i pobierała stypendium. W art. 155 § 2 kp określa, że jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, to przy ustalaniu wymiaru urlopu należy uwzględnić tylko jeden okres, korzystniejszy dla pracownika. Czy w kontekście tego zapisu okres pobierania stypendium należy traktować jak zatrudnienie i w podanym przypadku nie uwzględniać w wymiarze urlopu?Odpowiedź: W stażu urlopowym pracownika należy uwzględnić zarówno okres studiów, jak i okres pobierania stypendium w czasie odbywania stażu.
1. Staż nie jest dla wszystkich
Jedną z form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych jest staż. Jego celem jest nabycie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Staż adresowany jest do bezrobotnych:
- do 25 roku życia,
- długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, albo kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
- powyżej 50 roku życia,
- bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
- samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
- którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
- niepełnosprawnych.
2. Wlicza się do okresu, od którego zależy wymiar urlopu
Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie. Czas trwania stażu wynosi do 6 miesięcy, a w przypadku bezrobotnych do 25 roku życia i absolwentów szkół wyższych - do 12 miesięcy. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, wypłacane przez starostę. Mimo że bezrobotny nie pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą, u którego odbywa staż, to okres pobierania stypendium wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, w tym do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.
3. Liczy się także okres studiów
W stażu urlopowym, poza okresami zatrudnienia, uwzględnia się także okresy nauki związane z ukończeniem danego typu szkoły. Osobie, która ukończyła szkołę wyższą, wlicza się do stażu urlopowego 8 lat. W przypadku, gdy pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres nauki, bądź okres zatrudnienia, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. Powyższy przepis nie znajdzie jednak zastosowania w sytuacji, gdy pracownik w trakcie studiów odbywał staż z urzędu pracy. Staż nie jest bowiem okresem zatrudnienia. W konsekwencji w stażu urlopowym pracownika należy uwzględnić zarówno okres studiów, jak i okres pobierania stypendium w czasie odbywania stażu.
Podstawa prawna:
- art. 155 § 1 pkt 6 i § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
- art. 2 ust. 1 pkt 34, art. 49, art. 53 ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 4 i ust. 6, art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy