Aneks do umowy terminowej
2010-12-27 10:00
Przeczytaj także: Umowy terminowe - wady i zalety
W zależności od tego, która z kolejnych umów na czas określony została przedłużona aneksem, od dnia następującego po rozwiązaniu dotychczasowej umowy w pierwotnie wskazanym w niej terminie:- zawarta będzie druga umowa na czas określony lub
- pracodawca będzie zobowiązany zawrzeć umowę na czas nieokreślony - gdyby się okazało, że będzie to trzecia umowa z tym samym pracownikiem.
Zdaniem Sądu Najwyższego
Art. 25 1 § 2 kp przekreśla możliwość przedłużania umów o pracę na czas określony w drodze tak zwanych aneksów (w celu jego obejścia). Nie oznacza to jednak, że niedopuszczalne (nieskuteczne) są porozumienia zmieniające warunki pracy i płacy drugiej z kolei umowy o pracę na czas określony (w zakresie niedotyczącym czasu jej trwania). Wyrok z 19 lutego 2010 r., II PK 226/09, LEX nr 584745
Zastosowanie w praktyce: Pracodawca, niebędący przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zatrudnił pracownika na czas określony od 1 czerwca do 31 października 2010 r. W dniu 4 października 2010 r. podpisał z pracownikiem porozumienie stron, na podstawie którego został przedłużony czas trwania tej umowy - do 28 lutego 2011 r. Jeśli zawrze z tym pracownikiem kolejną umowę - od 1 marca 2011 r. - to będzie ona musiała być zawarta na czas nieokreślony (a gdy zostanie zawarta na czas określony, stanie się automatycznie umową na czas nieokreślony). Wydłużenie na mocy porozumienia stron czasu trwania umowy oznacza bowiem, że od dnia następującego po rozwiązaniu dotychczasowej umowy w pierwotnie wskazanym w niej terminie, czyli od 1 listopada 2010 r., została zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony.
Zdaniem Sądu Najwyższego
Należy potraktować termin rozwiązania się tej trzeciej umowy, jaki został w niej uzgodniony, jako nieobowiązujący, niezastrzeżony. Oznacza to, że umowa trwa mimo upływu tego terminu i może być rozwiązana tylko tak, jak każda inna umowa na czas nieokreślony - np. za wypowiedzeniem dokonanym przez jedną ze stron. Wnioski z wyroku SN z 10 października 2002 r., I PKN 546/01, PiZS 2003/5/37.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline