Rozwiązanie umowy okresowej za wypowiedzeniem
2010-12-17 12:43
Przeczytaj także: Umowa na czas określony a okres wypowiedzenia
Ważne! Gdy są wątpliwości - zadecyduje wola stron istniejąca przy zawieraniu umowy
Należy zwrócić uwagę, iż w każdym przypadku, gdy występują wątpliwości w zakresie możliwości wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem umowy zawartej na czas określony należy „zbadać”, jaki był zgodny zamiar stron. Może się bowiem zdarzyć, iż strony podpisując umowę ustaliłby, że nie przewidują możliwości jej wcześniejszego rozwiązania, natomiast zapis zawarty w informacji o warunkach zatrudnienia znalazł się w niej na skutek np. pomyłki osoby sporządzającej dokument.
3. Informacja o udzieleniu urlopu może być zawarta w wypowiedzeniu lub porozumieniu
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Informacja o udzieleniu pracownikowi urlopu wypoczynkowego może zostać zamieszczona zarówno w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę, jak i w oddzielnym piśmie zawierającym porozumienie w kwestii zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
Podstawa prawna:
- art. 29 § 3 pkt 4, art. 33, art. 167 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
![Zmiany w prawie pracy kluczowe dla pracowników [© textune - Fotolia.com] Zmiany w prawie pracy kluczowe dla pracowników](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/work-life-balance/Zmiany-w-prawie-pracy-kluczowe-dla-pracownikow-252738-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy