Jak sporządzić umowę o pracę?
2010-12-08 13:54
Przeczytaj także: Co powinna zawierać umowa o pracę?
4. Rodzaj pracy
Rodzaj pracy jest najważniejszym elementem umowy o pracę, ponieważ bez wskazania rodzaju pracy, umowa o pracę jest nieważna. Określenie w umowie o pracę rodzaju pracy powierzonej pracownikowi, może nastąpić poprzez wskazanie:
- stanowiska ( kierownik działu księgowości, pracownik produkcji, wykładowca)
- czynności, które pracownik ma wykonywać (sprzątanie, obsługa klientów w banku)
- zawodu lub posiadanej specjalności (szewc, elektromonter).
5. Miejsce wykonywania pracy
Prawidłowe wskazanie miejsca wykonywania pracy polega na określeniu miejsca, w którym pracownik faktycznie będzie wykonywał swoją pracę. W przypadku, gdy dana praca związana jest z jednym miejscem wystarczy podanie jego lokalizacji (adresu). Natomiast, gdy wykonywanie pracy związane jest z przemieszaniem się w różne miejsca, należy określić miejsce pracy w ten sposób, aby objęło wszystkie te miejsca. W przypadku kierowców możliwe jest np. określenie miejsca pracy poprzez wskazanie na obszar całego kraju. Należy jednak pamiętać, że miejsce pracy nie powinno zostać określone zbyt szeroko.
6. Wynagrodzenie za pracę
Art. 29 Kodeksu pracy wskazuje, że umowa o pracę powinna określać wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Zgodnie z tym przepisem, właściwe wskazanie wynagrodzenia za pracę wymaga, aby było ono powiązane z rodzajem pracy. Ponadto, wynagrodzenie powinno być określone w ten sposób, aby pracownik mógł bez problemu obliczyć jego wysokość.
7. Wymiar czasu pracy
Wymiar czasu pracy to w istocie określenie czy praca będzie wykonywana w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli strony umówiły się na pracę w niepełnym wymiarze, należy dodatkowo wskazać w jaki sposób ten niepełny wymiar czasu pracy będzie realizowany (czy pracownik będzie przychodził do pracy co drugi dzień, czy codziennie, ale na mniej godzin).
8. Termin rozpoczęcia pracy
Prawidłowe określenie terminu rozpoczęcia pracy polega na wskazaniu dnia, w którym pracownik rozpocznie świadczenie pracy. Termin ten określa również dzień nawiązania stosunku pracy.
Autor: Paulina Wysocka, doktorantka w Katedrze Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego
1 2
oprac. : eGospodarka.pl