Kiedy możliwe wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o.?
2010-12-13 12:07
Przeczytaj także: Wyłączenie wspólnika ze spółki
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Spółka istnieje od 1992 r. Wspólników jest dwóch, zarząd jednoosobowy. Prezes zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, podpisanej przez pełnomocnika powołanego przez zgromadzenie wspólników. Jeden ze wspólników, który posiada 25% udziałów, nie interesuje się sprawami spółki, tzn. nie bierze udziału w zgromadzeniach wspólników (nie odbiera zawiadomień). W spółce dywidenda nie jest wypłacana i nie ma ustanowionej rady nadzorczej. Jakie są prawne możliwości pozbawienia wspólnika udziałów? Czy zmieni to sytuację prawną drugiego wspólnika, tzn. czy w dalszym ciągu będzie on mógł być pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę? W takiej sytuacji byłby on jedynym udziałowcem i jedynym członkiem zarządu.Odpowiedź: Rozumiem, że Państwa intencją jest doprowadzenie do wyjścia drugiego wspólnika ze spółki z o.o., ponieważ nie jest on zainteresowany braniem w niej udziału, a następnie stworzenie spółki jednoosobowej lub wieloosobowej, jeżeli w jego miejsce wejdzie inny wspólnik.
W zaistniałej sytuacji są dwie możliwości:
- Odkupienie udziałów od tego wspólnika przez drugiego wspólnika lub osobę trzecią na zasadzie porozumienia.
- Przymusowe pozbawienie wspólnika członkostwa w spółce z o.o., które możliwe jest wyłącznie przez powództwo o wyłączenie wspólnika ze spółki. Proszę pamiętać, że wiąże się ono z zapłatą mu za posiadane udziały.
- Z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.
- Umowa spółki może przyznać prawo wystąpienia z powództwem, o którym mowa w § 1, także mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. W tym przypadku powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy.
- Udziały wspólnika wyłączonego muszą być przejęte przez wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w dniu doręczenia pozwu.
Sądy wskazują, że mogą to być przyczyny zawinione, np.:
- działanie ma szkodę spółki,
- wykorzystywanie informacji zdobytych przy wykonywaniu prawa kontroli do działalności konkurencyjnej,
- niewywiązywanie się z nałożonego obowiązku dopłat,
- niewykonywanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych zastrzeżonych w umowie spółki,
- utrata zdolności do wykonywania dla spółki pracy, gdy osobista praca danego wspólnika jest kluczowa dla poprawnego funkcjonowania spółki,
- wyjazd za granicę.
Warto dodać, że część komentatorów uważa, że ważnym powodem może być:
- brak współdziałania przy podejmowaniu uchwał,
- niewykonywanie przez wspólnika uchwał.
oprac. : Portal Spółka z o.o.