eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZOZ: zmiana rodzaju pracy a norma czasu pracy

ZOZ: zmiana rodzaju pracy a norma czasu pracy

2010-11-02 13:53

Czas pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej określa ustawa, różnicując dobowy wymiar czasu pracy w zależności od rodzaju czynności składających się na umówiony rodzaj pracy.

Przeczytaj także: Pracownik niepełnoetatowy a norma czasu pracy

Pytanie: Pielęgniarka zatrudniona w samodzielnym publicznym zespole zakładów opieki zdrowotnej w pracowni rentgenodiagnostyki (pracownia tomograficzna) w pełnym wymiarze czasu pracy, umowa o pracę na czas nieokreślony, zgodnie z art. 32g pkt 3 ustawy o zoz.

W związku z awarią sprzętu pielęgniarka została przeniesiona na oddział chirurgii, na którym obowiązuje dobowy czas pracy w wysokości 7 godzin i 35 minut. Czy w takim przypadku należy dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy, czy wystarczy w piśmie oddelegowującym podać, że w związku z przejściem do innej komórki organizacyjnej obowiązuje pracownika wymiar czasu pracy taki jak w tej komórce?


Odpowiedź: Jeżeli zmiana rodzaju pracy nie wiązałaby się z koniecznością zmiany miejsca wykonywania pracy określonego w umowie o pracę i nastąpiłaby w drodze czasowego powierzenia pracownicy innej pracy, w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku stosowania wypowiedzenia zmieniającego. Dla celów porządkowych informację o dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika można umieścić w piśmie informującym o powierzeniu innej pracy niż określona w umowie o pracę.

1. Pracowników ZOZ obowiązują różne normy czasu pracy

Czas pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej określa ustawa, różnicując dobowy wymiar czasu pracy w zależności od rodzaju czynności składających się na umówiony rodzaj pracy. Zgodnie z przepisami ustawy czas pracy pracowników komórek organizacyjnych (zakładów, pracowni) radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej - stosujących w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego, nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, jeżeli do podstawowych obowiązków pracowników należy:
  • stosowanie w celach diagnostycznych lub leczniczych źródeł promieniowania jonizującego, a w szczególności: wykonujących badania lub zabiegi, asystujących lub wykonujących czynności pomocnicze przy badaniach lub zabiegach, obsługujących urządzenia zawierające źródła promieniowania lub wytwarzające promieniowanie jonizujące, lub wykonujących czynności zawodowe bezpośrednio przy chorych leczonych za pomocą źródeł promieniotwórczych, lub
  • prowadzenie badań naukowych z zastosowaniem źródeł promieniowania jonizującego, lub
  • dokonywanie pomiarów dozymetrycznych promieniowania jonizującego.
Czas pracy pracowników zoz-ów, do których nie stosuje się 5-godzinnej dobowej normy czasu pracy (z wyjątkiem pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych), nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

2. Zmiana rodzaju pracy powoduje automatyczną zmianę dobowej normy czasu pracy

Obowiązek stosowania do pracowników zoz-ów określonej dobowej normy czasu pracy wynika zatem wprost z przepisów ustawy i związany jest z wykonywaniem określonych czynności w ramach zatrudnienia. Jeżeli zatem pracownik zoz zatrudniony w pracowni radiologii, objęty 5-godzinną normą dobową czasu pracy, zostanie przeniesiony na oddział chirurgii, gdzie pracowników obowiązuje czas pracy w wymiarze 7 godzin 35 minut na dobę, to zmiana dobowego wymiaru czasu pracy pracownika nastąpi z mocy prawa (w oparciu o przepisy ustawy o zoz-ach) i będzie konsekwencją zmiany miejsca pracy i zakresu obowiązków z tą pracą związanych. W tym przypadku nie dokonuje się zatem zmian umowy w zakresie dobowej normy czasu pracy, a jedynie dla celów porządkowych można poinformować o tym fakcie pielęgniarkę w piśmie oddelegowującym do innej pracy. Nie ma jednak takiego obowiązku, gdyż pracownica będzie zobowiązana do pracy według ustalonego grafiku/harmonogramu czasu pracy.
Przeczytaj także: Czas pracy Czas pracy

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: