eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneDoręczanie pism sądowych w postępowaniu cywilnym

Doręczanie pism sądowych w postępowaniu cywilnym

2010-10-25 13:05

Dnia 20 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. Nr 190, poz. 1277, dalej "rozporządzenie"), którego celem jest wykonanie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), w związku z jej nowelizacją, która weszła w życie 19 kwietnia 2010 r. (dalej "nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego").

Przeczytaj także: Pismo z sądu i co dalej?

Po pierwsze, warto wskazać, że rozporządzenie określa szczegółowy tryb i sposób doręczania pism sądowych przeznaczonych dla stron, ich pełnomocników oraz świadków, biegłych i innych osób biorących udział w postępowaniu cywilnym przez operatora publicznego lub operatora w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (dalej „Prawo pocztowe”, tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1159 ze zm.), osoby zatrudnione w sądzie, komornika, oraz sądową służbę doręczeniową. Należy przy tym dodać, że operatorem w rozumieniu Prawa pocztowego jest przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności pocztowej. Tak więc, obecnie pisma sądowe mogą być doręczane nie tylko za pośrednictwem operatora publicznego.

Zgodnie z rozporządzeniem, pismo sądowe jest wysyłane jako przesyłka polecona, do której dołącza się formularz potwierdzenia odbioru, którego wzór szczegółowo określa załącznik do rozporządzenia. Przesyłkę doręcza się wskazanemu na niej adresatowi (doręczenie właściwe) lub za pośrednictwem dorosłego domownika, administracji domu, dozorcy lub sołtysa (doręczenie zastępcze). Jednakże doręczenie za pośrednictwem wskazanych powyżej osób nie może być stosowane wówczas, gdy sąd umieścił na stronie adresowej przesyłki napis wyłączający taki sposób doręczenia w ogóle lub w stosunku do oznaczonych osób.

Rozporządzenie przewiduje, że doręczenia adresatowi za pośrednictwem osoby upoważnionej do odbioru pism w miejscu pracy adresata dokonuje się, jeżeli zostało ono wskazane na przesyłce jako miejsce doręczenia. Natomiast, jeżeli adresatem przesyłki jest osoba prawna lub organizacja nieposiadająca osobowości prawnej, doręczenia zgodnie z rozporządzeniem dokonuje się którejkolwiek z osób uprawnionych do reprezentowania adresata przed sądem lub pracownikowi adresata upoważnionemu do odbioru przesyłek pod adresem wskazanym na przesyłce.

Ponadto, załączniki rozporządzenia określają szczegółowo wzory m.in. rejestru przesyłek złożonych w urzędzie gminy, wzór formularza potwierdzenia odbioru, czy też wzór nadanych przesyłek poleconych.

Podsumowując, należy stwierdzić, że zarówno rozporządzenie, jak i wcześniejsza kwietniowa nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, były potrzebne i konieczne, ponieważ dzięki tym zmianom doręczanie pism sądowych w sprawach cywilnych będzie możliwe przez wszystkich operatorów, nie tylko przez operatora publicznego. Miejmy nadzieję, że dzięki otworzeniu rynku usług w zakresie doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym wzrośnie ich jakość, co niewątpliwie powinno przyczynić się do przyspieszenia postępowań.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: