Powrót z urlopu wychowawczego a likwidacja stanowiska
2010-10-27 13:06
Przeczytaj także: Rezygnacja z urlopu wychowawczego a likwidacja stanowiska pracy
Pracownik musi wrócić do pracyZgodnie z obowiązującymi przepisami po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy na stanowisku zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu, a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przez tym urlopem.
Celem powyższego przepisu jest wyraźne zagwarantowanie pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego podjęcia pracy na dotychczasowym stanowisku albo na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jego kwalifikacjom.
Można od razu wręczyć wypowiedzenie
Powracający z urlopu wychowawczego pracownik nie jest już jednak objęty ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, gdyż ochrona ta ustaje z chwilą zakończenia urlopu wychowawczego.
Jeżeli więc wskutek zmian organizacyjnych przeprowadzonych w trakcie urlopu wychowawczego pracownika nie jest możliwe dopuszczenie go do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jednocześnie pracodawca nie dysponuje innym stanowiskiem pracy - równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom pracownika, to z dniem powrotu pracownika do pracy może wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę. W związku z brakiem możliwości zapewnienia pracownikowi pracy w okresie wypowiedzenia pracodawcy wolno zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Zdaniem SN: Nie ma pracy - można zwolnić
Brak możliwości zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed urlopem lub zgodnym z jej kwalifikacjami uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok SN z 3 listopada 1994 r., I PRN 77/94, OSNAPiUS 1995/2/24).
Wynagrodzenie musi odpowiadać realiom w zakładzie pracy
Pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego przysługuje wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia, jakie w dniu jego powrotu przysługuje na stanowisku, które pracownik zajmował przed pójściem na urlop. W przypadku gdy pracodawca nie dysponuje już takim stanowiskiem, wysokość wynagrodzenia należy ustalić na podstawie wynagrodzeń przysługujących pracownikom zatrudnionym na innych, równorzędnych stanowiskach funkcjonujących u pracodawcy.
Zakład zatrudnia co najmniej 20 pracowników - należy się odprawa
Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej, której wysokość uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
- 2-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
- 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
- art. 1864 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, ze zm.),
- art. 1 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline