eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUmowa z niepełnoetatowcem: określ limit czasu pracy

Umowa z niepełnoetatowcem: określ limit czasu pracy

2010-10-25 13:27

Jeżeli nie określiłeś w umowie z niepełnoetatowcem limitu godzin ponadwymiarowych, powinieneś treść umowy jak najszybciej uzupełnić. Wprowadzenie takiego limitu do postanowień umowy o pracę jest bowiem obowiązkowe, a jego brak może Cię narazić na zarzut łamania przepisów o czasie pracy.

Przeczytaj także: Umowa z niepełnoetatowcem a limit godzin pracy

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: W zawartej z niepełnoetatowcem umowie nie zawarliśmy informacji dotyczącej tego, od której godziny powinien on otrzymać dodatek jak za godziny nadliczbowe? Czy taka umowa jest ważna? W takiej sytuacji od którego momentu mamy pracownikowi płacić takie wynagrodzenie?

Taka umowa jest ważna. Powinieneś ją jednak jak najszybciej uzupełnić o brakujące zapisy.

Godziny nadliczbowe dobowe powstają, co do zasady, jeżeli pracownik pracuje powyżej 8 godzin na dobę. Podobnie jest w przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu. Oznacza, to że za pracę w godzinach nadliczbowych w przypadku takich pracowników zapłacisz również dopiero wtedy, gdy będą oni pracować powyżej 8 godzin na dobę. Do tej godziny pracownikowi przysługuje jedynie normalne wynagrodzenie, bez dodatku.

Przykład:
Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na 1/2 etatu wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00. Pracodawca jednego dnia zlecił pracownikowi pracę do godziny 16.00. Za taką dodatkową pracę pracownik otrzyma jedynie normalne wynagrodzenie. Przypada ona wprawdzie poza ustalonym harmonogramem, ale nie przekracza 8 godzinnej dobowej i 40 - godzinnej przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, nie stanowi więc pracy nadliczbowej.

Musisz zawrzeć dodatkowy zapis w umowie

Niemniej jednak, aby zminimalizować liczbę przypadków, w których niepełnoetatowiec wykonuje dodatkową pracę bez dodatkowego wynagrodzenia (takiego jak dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych), w Kodeksie pracy powstał obowiązek, zgodnie z którym do umowy z takim pracownikiem musisz wpisać, od której godziny pracy ponad obowiązujący w danym dniu wymiar, pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe, czyli musisz ustalić tzw. limit godzin ponadywmiarowych.

Przykład:
Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na 1/2 etatu wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00. W treści umowy o pracę pracownika został wprowadzony następujący zapis: "Pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin na dobę". Pracodawca jednego dnia zlecił pracownikowi pracę do godziny 16.00. Za taką dodatkową pracę pracownik otrzyma - za 5 i 6 godzinę pracy w tym dniu - jedynie normalne wynagrodzenie, zaś za 7 i 8 godzinę - wynagrodzenie wraz z dodatkiem jak za godziny nadliczbowe.

Nie możesz natomiast wpisać w umowie, że pracownikowi będzie należał się dodatek po przepracowaniu 8 godzin. Taka norma jest bowiem normą powszechnie obowiązującą, która powoduje godziny nadliczbowe. Natomiast dodatek dla pracownika niepełnoetatowego za pracę powyżej dziennego wymiaru a do 8 godziny to dodatek jak za godziny nadliczbowe, gdyż te tak naprawdę jeszcze nie powstają.

Nie wpiszesz - nie zapłacisz, ale narazisz się na zarzut łamania przepisów

Nawet jeśli w umowie o pracę nie określiłeś limitu godzin ponadwymiarowych, jest ona wciąż ważna. W takiej sytuacji zrekompensować dodatkiem lub czasem wolnym będziesz musiał jedynie godziny przepracowane powyżej 8 godzin. Wtedy będą to już "regularne" nadgodziny.

Zdaniem SN:
Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy nie przysługuje dodatek, o którym mowa w art. 1511 § 1 kp, w razie nieustalenia na podstawie art. 151 § 5 kp dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy - wyrok SN z dnia 9 lipca 2008 r. (I PK 315/07, OSNP 2009/23-24/310).

Niemniej jednak, jeżeli nie określiłeś w umowie z niepełnoetatowcem limitu godzin ponadwymiarowych, powinieneś treść umowy jak najszybciej uzupełnić. Wprowadzenie takiego limitu do postanowień umowy o pracę jest bowiem obowiązkowe, a jego brak może Cię narazić na zarzut łamania przepisów o czasie pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 151 § 5 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: