Prawa majątkowe po zmarłym pracowniku
2010-10-18 10:51
Przeczytaj także: Odprawa pośmiertna
2. Wypłaty najlepiej dokonać niezwłocznie po wyliczeniu należności
Nie ma z góry określonego terminu, w którym pracodawca musi rozliczyć się z rodziną zmarłego. Jednak najlepiej uczynić to po naliczeniu należności, bez zbędnej zwłoki lub w najbliższym terminie wypłat wynagrodzeń. Dodam, że w razie niewypłacenia należnych świadczeń członek rodziny może domagać się wypłaty na drodze sądowej.
3. Trzeba zapłacić tylko podatek dochodowy od osób fizycznych
Odprawa pośmiertna jest wolna od podatku dochodowego. Natomiast przychód z praw majątkowych osiągnięty przez rodzica zmarłego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą opodatkowania jest przychód, ponieważ nie stosuje się tu żadnych kosztów uzyskania przychodów ani nie odprowadza składek do ZUS (nie jest to przychód ze stosunku pracy). Na pracodawcy jako płatniku ciąży obowiązek pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego 18% zaliczki podatkowej od wypłaty dokonanej na rzecz członka rodziny pracownika. Zaliczkę należy uiścić w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym ją pobrano.
Oprócz tego, po zakończeniu roku podatkowego, w którym świadczenia wypłacono, w terminie do końca lutego roku następnego, pracodawca musi przesłać ojcu informację PIT-11 o wysokości dochodu z tytułu praw majątkowych i pobranej zaliczki. PIT-11 trzeba przekazać w tym samym terminie również urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
4. Inne zasady, gdy świadczenia wejdą do masy spadkowej
Jeśli zmarły nie miał żadnych członków rodziny, uprawnionych do uzyskania renty rodzinnej, a więc ojciec nie spełnia warunków do renty rodzinnej, należności wejdą do masy spadkowej. Jako prawa majątkowe będą podlegały przepisom ustawy, a nie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wówczas pracodawca wypłaci stosowne świadczenia w kwotach brutto spadkobiercom, wskazanym w sądowym postanowieniu o nabyciu spadku.
Podstawa prawna:
- art. 70, art. 71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227),
- art. 631 § 1, § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- art. 21 ust. 1 pkt 7, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Izabela Nowacka / Portal Kadrowy