Zadaniowy czas pracy a nadgodziny
2010-09-27 11:52
Przeczytaj także: Elastyczny czas pracy: jakie zmiany?
Pytanie: dotyczy osoby zatrudnionej, jako przedstawiciel handlowy w ramach zadaniowego czasu pracy. Praca tej osoby polega na odwiedzaniu punktów handlowych na przydzielonym terenie (kilka miast). Pracodawca rejestruje czas pracy pracownika za pomocą elektronicznego urządzenia, które obsługuje sam handlowiec, np. zaczynając pierwszą wizytę rejestruje czas jej rozpoczęcia oraz czas zakończenia. Podczas następnych wizyt proces ten powtarza. Średnio dziennie pracownik ma 8-10 takich wizyt. Czy czas przejazdu pomiędzy punktami handlowymi (wizytami) to też jest czas pracy? Często zdarza się też tak, że pracodawca nakłada na pracownika tyle zadań, że ten nie jest w stanie wykonać ich w ciągu 8 godz. dziennie i 40 godz. tygodniowo i wtedy pracuje dłużej. Czy zatem należą mu się nadgodziny za wykonanie powierzonych zadań?Odpowiedź: Każda praca wykonywana ponad obowiązujący dobowy czy tygodniowy wymiar czasu pracy będzie pracą w nadgodzinach, niezależnie od tego, w jakim systemie pracownik pracuje.
Przejazdy to także czas pracy
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasu pracy nie wiąże się z tylko czasem realnego, efektywnego świadczenia pracy, lecz również z czasem pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym wyznaczonym miejscu.
W przypadku pracownika, którego praca polega na wykonywaniu pracy w różnych miejscach, czas przemieszczania się z jednego miejsca wykonywania pracy do drugiego, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, w szczególności z orzeczeniem z 30 września 1976 r. (I PR 115/76; OSPiKA 78/2/19) oraz z orzeczeniem z 27 maja 1978 r. (I PR 31/78, OSPiKA 79/11/191), wlicza się do czasu pracy. Do czasu pracy takiego pracownika należy wliczać czas podróży z zakładu pracy do miejsca wykonywania czynności i z powrotem oraz czas pomiędzy miejscami wykonywania pracy. Sąd wskazał, że w tym czasie pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy.
System zadaniowy nie oznacza braku nadgodzin
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
Pracodawca polecając pracownikowi, zatrudnionemu w zadaniowym systemie czasu pracy, zadania do wykonania musi pamiętać o tym, aby możliwe było ich zrealizowanie w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego (wyrok SN z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 181/99, OSNAP 2000/22/810) samo nazwanie systemu czasu pracy systemem zadaniowym nie zwalnia pracodawcy z obowiązku stosowania przepisów o godzinach nadliczbowych.
Godziny nadliczbowe wystąpią zatem przede wszystkim wówczas, gdy pracodawca powierza pracownikowi zadania w takim wymiarze, że ich wykonanie przy normalnym natężeniu pracy nie jest możliwe w ramach ww. norm czasu pracy. Za taką dodatkową pracę pracownik powinien otrzymać rekompensatę w postaci wynagrodzenia powiększonego o stosowny dodatek za każdą godzinę pracy nadliczbowej albo w postaci czasu wolnego od pracy.
Podstawa prawna:
- art. 128, art. 140, art. 151 § 1 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline