eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyMobbing i kara porządkowa a prawa pracownika

Mobbing i kara porządkowa a prawa pracownika

2010-09-10 10:15

Przeczytaj także: Mobbing w miejscu pracy to długotrwałe nękanie?


Kwestii tej nie można jednak jednoznacznie ocenić, gdyż każdy przypadek opisanego zachowania pracodawcy należy dokładnie przeanalizować uwzględniając towarzyszące mu okoliczności. Pracownik ze swej strony może zgłosić informację o niewłaściwym zachowaniu pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy. Instytucja ta jest bowiem właściwa do kontrolowania działań pracodawcy w zakresie przestrzegania przez niego nałożonego przez kodeks pracy zobowiązania do przeciwdziałania mobbingowi. Naruszenie tego obowiązku może zostać uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Ważne! Oskarżenia o mobbing warto poprzeć „dowodami”

W przypadku mobbingu to pracownik jest stroną zobowiązaną do udowodnienia okoliczności, o które „oskarża” pracodawcę. W takim przypadku warto zatem, aby pracownik przygotował opisy konkretnych sytuacji i dowodów, np. zeznania świadków potwierdzające wysuwane przez niego twierdzenia, notatki z poczynionych przez pracodawcę działań skierowanych przeciw pracownikowi określające datę i miejsce zdarzenia. Inspektor pracy w przypadkach stwierdzenia ewidentnego działania o charakterze mobbingu może podjąć stosowne środki prawne (wystąpienia pokontrolne), a w mniej oczywistych sytuacjach może przedstawić pracownikowi poczynione w czasie kontroli ustalenia i pouczyć go o możliwości skierowania sprawy do sądu pracy.

5. Mobbing może skutkować zadośćuczynieniem lub odszkodowaniem dla pracownika

Warto zauważyć, iż w sytuacji, w której mobbing wywołał u pracownika rozstrój zdrowia, może on dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Pracownik, w stosunku do którego podejmowane są działania o charakterze mobbingu, może podjąć także decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalone na podstawie odrębnych przepisów.

W takim przypadku oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, uzasadniającej rozwiązanie umowy (tj. np. „rozwiązanie umowy na skutek podejmowania wobec pracownika działań o charakterze mobbingu przejawiających się w…”). Ponieważ przepisy nie określają trybu rozwiązania umowy z powodu stosowania mobbingu, przyjmuje się, że w takim przypadku pracownik może rozwiązać umowę o pracę zarówno za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
  • art. 943, art. 108 § 1 pkt 2, art. 109 § 1 i § 2, art. 110, art. 112 § 1 i § 2, art. 113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
Przeczytaj także: Jakie kary dla pracownika? Jakie kary dla pracownika?

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: