Urlop ojcowski budzi wątpliwości
2010-08-06 12:35
Przeczytaj także: Urlop ojcowski
Omawiając zagadnienie urlopu ojcowskiego, warto również zwrócić uwagę na świadectwo pracy pracownika, który skorzystał z tego uprawnienia. Temat ten dotychczas nie był szerzej omawiany, jednakże może budzić pewne wątpliwości. Przepisy prawa pracy nie precyzują bowiem, czy fakt wykorzystania przez pracownika urlopu ojcowskiego powinien zostać zaznaczony w świadectwie pracy. Przyjrzyjmy się jednak hipotetycznej sytuacji:
Pracownik zatrudniony w firmie X skorzystał z urlopu ojcowskiego. Następnie rozwiązał umowę o pracę, zatrudnił się w firmie Y i ponownie złożył wniosek o urlop ojcowski, a ponieważ dziecko nie ukończyło 12 miesiąca życia, to taki urlop dostał. „Poprzedni pracodawca nie wykazał urlopu ojcowskiego w świadectwie pracy, wobec czego kolejny pracodawca nie był w stanie zweryfikować uprawnień pracownika”, zauważa Tomasz Czerkies.
ZUS wskazuje, że w celu zapobiegania takim sytuacjom pracodawca powinien żądać od pracownika oświadczenia, iż nie korzystał on dotychczas z urlopu ojcowskiego na to dziecko. Sugestia ZUS nie ma jednak żadnego oparcia w obowiązujących przepisach prawa – pracownik może więc odmówić złożenia takiego oświadczenia. Rozwiązaniem eliminującym przypadki kilkukrotnego skorzystania z urlopu ojcowskiego z tytułu opieki nad tym samym dzieckiem jest właśnie zamieszczanie przez pracodawców informacji o wykorzystanym urlopie ojcowskim w świadectwie pracy pracownika. Świadectwo pracy powinno zawierać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień wynikających ze stosunku pracy oraz ubezpieczenia społecznego. Informacja o wykorzystanym urlopie ojcowskim z pewnością mieści się w tym zakresie. Powyższe wskazanie znajduje również oparcie w wyjaśnieniach do wzoru świadectwa pracy, zamieszczonych w rozporządzeniu MPiPS z dnia 15.05.1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.).
Wniosek o zamieszczaniu informacji o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy można również oprzeć na innych argumentach, mianowicie:
- urlop ojcowski jest dodatkowym urlopem (urlop jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem, udzielanym tylko i wyłącznie na wniosek pracownika);
- urlop ojcowski ma wpływ na ustalenie uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, ponieważ może być udzielony jednokrotnie na urodzone dziecko, a co za tym idzie zasiłek za ten czas może być wypłacony również jeden raz;
- w przypadku zmiany pracodawcy w okresie 12 miesięcy od daty urodzenia dziecka, kolejny pracodawca nie ma żadnych informacji, które pozwalałyby na prawidłową kwalifikację ewentualnego wniosku pracownika o kolejny urlop ojcowski.
„Pracodawcy bardzo często zgłaszają nam problemy związane z nieprecyzyjnymi przepisami w zakresie urlopów ojcowskich. Jak zawsze w przypadku tego typu wątpliwości, ważne jest zdobycie jak największej ilości informacji na ten temat, aby uniknąć ryzyka kar nakładanych przez PIP”, mówi Tomasz Czerkies.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl