Urlop ojcowski budzi wątpliwości
2010-08-06 12:35
Przeczytaj także: Urlop ojcowski
Od stycznia 2010 r. ojcowie dziecka, które nie przekroczyło 12 miesiąca życia, mogą korzystać ze specjalnego urlopu ojcowskiego. Urlop przysługuje pracownikowi na podstawie złożonego przez niego wniosku. Wniosek musi trafić do rąk pracodawcy przynajmniej na 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Co istotne, pracodawca nie ma możliwości negatywnego rozpatrzenia wniosku. W praktyce oznacza to, że musi udzielić urlopu we wnioskowanym przez pracownika terminie.Obecnie młodym ojcom przysługuje urlop w wymiarze jednego tygodnia. Od stycznia 2012 r. wymiar ten zostanie przedłużony i wyniesie 2 tygodnie. Dni wolne przysługują każdemu ojcu, którego dziecko nie ukończyło pierwszego roku życia. Urlop jest niezależny od uprawnień macierzyńskich, wobec czego oboje rodzice mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie (matka z urlopu macierzyńskiego, a ojciec z urlopu ojcowskiego). Co więcej, za czas urlopu ojciec ma także prawo do zasiłku macierzyńskiego, finansowanego ze środków ZUS.
„Urlop ojcowski to z pewnością bardzo ciekawe rozwiązanie, którego brakowało do tej pory w polskim ustawodawstwie. Nadal jednak wiedza o nim, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników, jest bardzo niska. Istnieją też liczne wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów”, mówi Tomasz Czerkies z ADP.
Rozbieżności pojawiają się na przykład w kwestii możliwości podzielenia urlopu. Omawiany problem doczekał się dwóch interpretacji: Głównego Inspektoratu Pracy (stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 29.01.2010 r., GPP-316-4560-3-1/10/PE/RP) i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (stanowisko Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.01.2010 r.). Interpretacje te są jednak niespójne. GIP prezentuje stanowisko, że urlop ojcowski jest niepodzielny i przysługuje w pełnym wymiarze tygodnia, a przepisy nie przewidują udzielania tego urlopu w mniejszej liczbie dni. MPiPS przewiduje możliwość skrócenia wymiaru urlopu, w sytuacji gdy w czasie korzystania z niego dziecko ukończy 12 miesiąc życia.
„Z uwagi na sprzeczne opinie urzędów, zajęcie konkretnego stanowiska w tej sprawie jest trudne. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że uprawnienia zasiłkowe mogą być kontrolowane przez ZUS, pracodawca powinien rozważyć zastosowanie interpretacji MPiPS. ZUS prawdopodobnie zastosuje właśnie tę interpretację”, podpowiada Tomasz Czerkies.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl