Kara porządkowa a obowiązek wysłuchania pracownika
2010-08-09 13:40
Przeczytaj także: Kara porządkowa dla przewodniczącego związku zawodowego
Nie jest jednak dopuszczalne, aby pracownik wykorzystywał fakt, że pracodawca musi wysłuchać go, zanim zastosuje karę porządkową, i np. unikał pracodawcy.
Art. 109 § 1 Kodeksu pracy ogranicza pracodawcę w możliwości zastosowania kary porządkowej, wskazując termin, po którym kary nałożyć już nie można. Są to:
- 2 tygodnie od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego;
- 3 miesiące od dopuszczenia się naruszenia obowiązku pracowniczego.
Ponadto, przyjmuje się, że instytucja wysłuchania pracownika przed wymierzeniem mu kary porządkowej jest nie tylko obowiązkiem pracodawcy, ale także uprawnieniem pracownika – prawem, z którego może skorzystać lub nie. Co za tym idzie, wystarczy, że pracodawca umożliwi pracownikowi złożenie stosownych wyjaśnień. Jeśli pracownik, mimo stworzonych możliwości, wyraźnie unika spotkania z pracodawcą, uznaje się, że nie chciał on po prostu skorzystać ze swojego uprawnienia.
Poza wysłuchaniem pracownika, pracodawca ma także obowiązek zawiadomienia go o zastosowanej już karze. Powinien to zrobić na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis takiego zawiadomienia dołącza się do akt osobowych pracownika (art. 110 KP).
Po przeanalizowaniu przedstawionych wyżej przepisów, należy stwierdzić, że pan Paweł nie miał prawa wymierzyć kary swojemu pracownikowi, nie informując go o tym. Powinien on wcześniej wysłuchać wyjaśnień tego pracownika, a następnie, po podjęciu decyzji o wymierzeniu kary, zawiadomić go o tym na piśmie.
Zastosowanie kary porządkowej, bez dopełnienia przez pracodawcę powyższych obowiązków jest zastosowaniem kary z naruszeniem przepisów prawa i daje pracownikowi prawo do wniesienia sprzeciwu (art. 112 § 1 KP).
Autor: Paulina Gajewska
1 2
oprac. : eGospodarka.pl