eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOdwołanie pracownika z urlopu: kto pokrywa koszty?

Odwołanie pracownika z urlopu: kto pokrywa koszty?

2010-08-04 09:37

Rozważając odwołanie pracownika z urlopu, racjonalnie postępujący pracodawca powinien uwzględnić ekonomiczne skutki takiej decyzji. Jeśli zgodnie z prawem odwoła pracownika z urlopu, jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (art. 167 § 2 kp). W wielu przypadkach więc może okazać się, że koszty odwołania pracownika z urlopu przekroczą spodziewane przez pracodawcę korzyści płynące z takiego odwołania.

Przeczytaj także: Odwołanie pracownika z urlopu a zwrot kosztów

Analiza art. 167 § 2 kp prowadzi do wniosku, że pracodawca zobowiązany jest pokryć koszty poniesione przez pracownika.

Oznacza to:
  • po pierwsze, że pracodawca nie ma obowiązku zrekompensować pracownikowi ewentualnych korzyści, które ten mógłby uzyskać, gdyby nie został odwołany z urlopu,
  • po drugie, co wydaje się oczywiste, pracownik nie może żądać od pracodawcy pokrycia wydatków w części, w jakiej zostały mu zwrócone przez biuro turystyczne/innego organizatora wypoczynku,
  • po trzecie, pracownik dochodzący zwrotu poniesionych kosztów powinien przedstawić pracodawcy odpowiednie dokumenty poświadczającej fakt poniesienia tych kosztów (np. faktury, rachunki).
Przykład:
Pracownik ma uprawnienia ratownika. Urlop jak zwykle spędza nad morzem, pracując dorywczo jako ratownik. Pracodawca wezwał go z urlopu do pracy. W takim przypadku, gdy odwołanie z urlopu było zgodne z art. 167 § 1 kp, pracownik może żądać od pracodawcy pokrycia kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z odwołaniem z urlopu - tj. kosztów rezygnacji z pobytu w ośrodku wczasowym za okres przypadający po dowołaniu z urlopu, kosztów paliwa na drogę powrotną do pracy, jeśli pracownik wracał własnym samochodem. Nie może natomiast żądać od pracodawcy rekompensaty wynagrodzenia, jakie otrzymałby za pełnienie obowiązków ratownika przez niewykorzystaną część urlopu.

Z art. 167 § 2 kp wynika ograniczenie zakresu roszczeń pracownika do kosztów poniesionych w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Wobec tego przykładowo pracodawca ma obowiązek pokryć wydatki poniesione w związku ze skróceniem pobytu w hotelu, koszty podróży powrotnej, koszt wykupionych wycieczek, w których pracownik nie uczestniczył z powodu odwołania go z urlopu (o ile organizator wycieczki nie zwrócił mu uiszczonych wcześniej opłat). Natomiast za koszty bezpośrednio związane z odwołaniem z urlopu nie można już uznać wydatków poniesionych w związku z przygotowywaniem się do urlopu - np. kosztów zakupu sprzętu turystycznego, walizek, kamery czy aparatu fotograficznego. Wydatki te pracownik poniósłby bowiem niezależnie od tego, czy pracodawca odwołałaby go z urlopu, czy nie.

Problem, jaki w praktyce powstaje, dotyczy obowiązku pokrycia kosztów przedwczesnego powrotu z urlopu rodziny pracownika. Art. 167 § 2 kp wprost nie odnosi się do takiej sytuacji. W literaturze natomiast uznaje się, że pracodawca będzie miał obowiązek pokrycia kosztów powrotu rodziny pracownika z urlopu, o ile w wyniku odwołania pracownika z urlopu została ona zmuszona do powrotu razem z nim (zob. E. Chmielak-Łubińska, komentarz do art. 167 kp w: Kodeks pracy. Komentarz pod red. L. Florka, Warszawa 2009, str. 917).

Przykład:
Pracownik wraz z żoną wyjechali na urlop do Iranu. W związku z awarią systemu w zakładzie pracy, pracodawca polecił pracownikowi stawienie się do pracy. Ze względu na szczególny statut kobiety w Iranie (m.in. obowiązującą tam zasadę, że kobiety nie powinny podróżować same), pozostawienie tam żony pracownika samej mogłoby być dla niej niebezpieczne, a na pewno kłopotliwe. W związku z tym oboje, pracownik i jego żona, zrezygnowali z dalszego wypoczynku i udali się w podróż powrotną do Polski. W takiej sytuacji uzasadnione wydaje się pokrycie przez pracodawcę również wydatków poniesionych w związku z powrotem do kraju żony pracownika odwołanego z urlopu.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: