Odwołanie pracownika z urlopu: kto pokrywa koszty?
2010-08-04 09:37
Przeczytaj także: Odwołanie pracownika z urlopu a zwrot kosztów
Analiza art. 167 § 2 kp prowadzi do wniosku, że pracodawca zobowiązany jest pokryć koszty poniesione przez pracownika.Oznacza to:
- po pierwsze, że pracodawca nie ma obowiązku zrekompensować pracownikowi ewentualnych korzyści, które ten mógłby uzyskać, gdyby nie został odwołany z urlopu,
- po drugie, co wydaje się oczywiste, pracownik nie może żądać od pracodawcy pokrycia wydatków w części, w jakiej zostały mu zwrócone przez biuro turystyczne/innego organizatora wypoczynku,
- po trzecie, pracownik dochodzący zwrotu poniesionych kosztów powinien przedstawić pracodawcy odpowiednie dokumenty poświadczającej fakt poniesienia tych kosztów (np. faktury, rachunki).
Pracownik ma uprawnienia ratownika. Urlop jak zwykle spędza nad morzem, pracując dorywczo jako ratownik. Pracodawca wezwał go z urlopu do pracy. W takim przypadku, gdy odwołanie z urlopu było zgodne z art. 167 § 1 kp, pracownik może żądać od pracodawcy pokrycia kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z odwołaniem z urlopu - tj. kosztów rezygnacji z pobytu w ośrodku wczasowym za okres przypadający po dowołaniu z urlopu, kosztów paliwa na drogę powrotną do pracy, jeśli pracownik wracał własnym samochodem. Nie może natomiast żądać od pracodawcy rekompensaty wynagrodzenia, jakie otrzymałby za pełnienie obowiązków ratownika przez niewykorzystaną część urlopu.
Z art. 167 § 2 kp wynika ograniczenie zakresu roszczeń pracownika do kosztów poniesionych w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Wobec tego przykładowo pracodawca ma obowiązek pokryć wydatki poniesione w związku ze skróceniem pobytu w hotelu, koszty podróży powrotnej, koszt wykupionych wycieczek, w których pracownik nie uczestniczył z powodu odwołania go z urlopu (o ile organizator wycieczki nie zwrócił mu uiszczonych wcześniej opłat). Natomiast za koszty bezpośrednio związane z odwołaniem z urlopu nie można już uznać wydatków poniesionych w związku z przygotowywaniem się do urlopu - np. kosztów zakupu sprzętu turystycznego, walizek, kamery czy aparatu fotograficznego. Wydatki te pracownik poniósłby bowiem niezależnie od tego, czy pracodawca odwołałaby go z urlopu, czy nie.
Problem, jaki w praktyce powstaje, dotyczy obowiązku pokrycia kosztów przedwczesnego powrotu z urlopu rodziny pracownika. Art. 167 § 2 kp wprost nie odnosi się do takiej sytuacji. W literaturze natomiast uznaje się, że pracodawca będzie miał obowiązek pokrycia kosztów powrotu rodziny pracownika z urlopu, o ile w wyniku odwołania pracownika z urlopu została ona zmuszona do powrotu razem z nim (zob. E. Chmielak-Łubińska, komentarz do art. 167 kp w: Kodeks pracy. Komentarz pod red. L. Florka, Warszawa 2009, str. 917).
Przykład:
Pracownik wraz z żoną wyjechali na urlop do Iranu. W związku z awarią systemu w zakładzie pracy, pracodawca polecił pracownikowi stawienie się do pracy. Ze względu na szczególny statut kobiety w Iranie (m.in. obowiązującą tam zasadę, że kobiety nie powinny podróżować same), pozostawienie tam żony pracownika samej mogłoby być dla niej niebezpieczne, a na pewno kłopotliwe. W związku z tym oboje, pracownik i jego żona, zrezygnowali z dalszego wypoczynku i udali się w podróż powrotną do Polski. W takiej sytuacji uzasadnione wydaje się pokrycie przez pracodawcę również wydatków poniesionych w związku z powrotem do kraju żony pracownika odwołanego z urlopu.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline