Limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca - wzory
2010-07-28 12:39
Przeczytaj także: Niepełny etat: jaki limit godzin ponadwymiarowych?
Dla każdego pracownika, zarówno pełnoetatowego, jak i niepełnoetatowca godziny nadliczbowe zaczynają się dopiero po przekroczeniu dobowej lub średniotygodniowej (co do zasady odpowiednio 8 i 40 godzin) normy czasu pracy lub po przekroczeniu przedłużonego wymiaru czasu pracy, (np. 12, 16 czy 24 godzin w systemie równoważnym).Przykład:
Pracownik zatrudniony na pełen etat pracujący od poniedziałku do piątku po 8 godzin, dostał polecenie wykonywania pracy w wymiarze 12 godzin, w jednym tygodniu - w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy. Takie samo polecenie otrzymał pracownik zatrudniony na 1/2 etatu wykonujący swoje obowiązki od poniedziałku do piątku, w wymiarze 4 godzin na dobę. Zarówno jeden jak i drugi pracownik będzie miał 20 godzin nadliczbowych.
Aby niepełnoetatowiec nie był w tym przypadku pokrzywdzony, masz obowiązek wskazać w jego umowie o pracę, od jakiego limitu przysługuje mu wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe. W ten sposób wskażesz jego godziny ponadwymiarowe, które nie są godzinami nadliczbowymi, a tylko są podobnie wynagradzane. Limit godzin ponadwymiarowych możesz określić w różny sposób - dobowo, średniotygodniowo, w odniesieniu do etatu czy czasu pracy w okresie rozliczeniowym (patrz dalej). Jeśli chcesz, możesz nawet ustalić limit na kilka sposobów, np. dobowo i średniotygodniowo.
Uwaga!
Limit nadgodzin niepełnoetatowca powinien mieścić się w przedziale od wymiaru jego etatu do wymiaru pełnego etatu. Nie może jednak być równy pełnemu etatowi. Przykładowo: dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wymiar ten może być ustalony na poziomie 1/2, 3/4, 4/5 itd. etatu.
Nie możesz więc zapisać: "pracownik zatrudniony na 1/2 etatu otrzyma dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 8 godzin na dobę" lub "pracownik zatrudniony na 1/2 etatu otrzyma dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż przeciętnie 40 godzin w tygodniu w obowiązującym go okresie rozliczeniowym". W takim bowiem przypadku pracownikowi przysługuje dodatek z tytułu pracy nadliczbowej, a limit taki ma służyć określeniu godzin ponadwymiarowych, które nie są jeszcze godzinami nadliczbowymi, lecz mimo to przysługuje za nie dodatek jak za godziny nadliczbowe.
Limit godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu którego pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe musi zostać zapisany w postanowieniach umowy o pracę.
Dobowe określenie limitu niepełnoetatowca.
Wzór zapisu
"Pracownik za każdą godzinę pracy przekraczającą wymiar 6 godzin na dobę ma prawo do dodatków jak za godziny nadliczbowe".
Przykład:
Pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00. Jego limit godzin ponadwymiarowych został określony na poziomie 6 godzin na dobę. Jeśli pracodawca poleci pracownikowi w danym dniu wykonywanie pracy np. do godziny 16.00, za pracę w godzinach od 8.00 do 14.00 będzie miał prawo tylko do normalnego wynagrodzenia, zaś za pracę od godziny 14.00 do 16.00 otrzyma również dodatek w wysokości dodatku za pracę nadliczbową.
Przy dobowym określaniu limitu, może on osiągnąć co najwyżej poziom 7 godzin. Jeśli zatem pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, w takiej organizacji czasu pracy, która przewiduje pracę w niektórych dobach w wymiarze np. 8 czy 12 godzin, to dobowe określenie limitu niepełnoetatowca jest niemożliwe.
Limit godzin ponadwymiarowych nie może być bowiem określony na poziomie, na którym występuje już praca w godzinach nadliczbowych. Nie może on zatem być skonstruowany w sposób następujący: "pracownik zatrudniony na 1/2 etatu otrzyma dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 8 godzin na dobę".
Uwaga!
Limit godzin niepełnoetatowca można określić nie tylko "dobowo", ale także:
- średniotygodniowo
- w odniesieniu do ułamka etatu
- w odniesieniu do okresu rozliczeniowego.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline