Terminowe porozumienie zmieniające
2010-07-27 13:41
Przeczytaj także: Zmiana warunków pracy: wymagana zgoda pracownika
Stan faktyczny: Andrzej D. zawarł z pracodawcą - klubem sportowym Cz. - porozumienie, obniżające jego pensję na czas od 1 stycznia 2004 r. "do momentu przejęcia pracownika przez Sportową Spółkę Akcyjną". Klub sportowy musiał przekształcić się w tę spółkę, aby brać udział w rozgrywkach ligowych. A zatem powstanie spółki było zdarzeniem, które na pewno miało nastąpić w nieokreślonej przyszłości.Sportowa Spółka Akcyjna przejęła Andrzeja D. 1 kwietnia 2005 r. Jednakże nowy pracodawca nadal wypłacał pracownikowi pensję w obniżonej wysokości. Uznał bowiem za sprzeczny z prawem sposób, w jaki został określony końcowy termin obowiązywania porozumienia obniżającego pensję Andrzeja D. Stąd też spółka przyjęła, że porozumienie to było zawarte na czas nieokreślony. Sprawa trafiła do sądu pracy.
Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy nie zgodził się z pracodawcą. Stwierdził, że utworzenie Sportowej Spółki Akcyjnej, która miała przejąć działalność i pracowników klubu sportowego Cz., było zdarzeniem przyszłym i pewnym, a więc mogło być wskazane, jako termin końcowy obowiązywania porozumienia zmieniającego. Z chwilą nadejścia tego terminu automatycznie nastąpił zatem powrót do wynagrodzenia pracownika sprzed zawarcia porozumienia. Taka zmiana wysokości pensji nie była też sprzeczna z art. 231 kp, tym bardziej, że była korzystna dla pracownika.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline