Wyjazd integracyjny a dodatkowe dni wolne
2010-07-21 13:24
Przeczytaj także: Imprezy firmowe w opinii pracowników
Pytanie: Pracodawca organizuje wyjazd integracyjny dla pracowników w wolne dni pracy sobota, niedziela. Czy pracownik może odmówić uczestnictwa w takiej imprezie, czy pracodawca ma obowiązek zrekompensować pracownikowi dniami wolnymi udział w sobotę i niedzielę w wyjeździe integracyjnym?Odpowiedź: Obowiązek rekompensaty zależy od tego czy wyjazd integracyjny jest obowiązkowy dla pracowników, czy też nie.
Podstawową rolą wyjazdów integracyjnych, jak sama nazwa wskazuje, jest integracja współpracujących ze sobą na co dzień pracowników. Zamierzonym efektem takich wyjazdów jest natomiast poprawienie jakości komunikacji pomiędzy pracownikami, co z kolei powoduje zwiększenie efektywności pracy, zwłaszcza w tych branżach gdzie wymogiem jej wykonywania jest umiejętność tzw. pracy zespołowej. Uczestnicy wyjazdów integracyjnych zazwyczaj uczestniczą w różnego typu zajęciach zespołowych prowadzonych przez wyspecjalizowanych trenerów oraz towarzyszących tym zajęciom imprezach rozrywkowych. Regułą jest organizowanie ich w dniach wolnych od pracy i tu pojawia się problem związany z wliczaniem udziału pracownika w takich zdarzeniach, do czasu pracy.
Wyjazd obowiązkowy - zrekompensuj dniami wolnymi
Konieczność wliczenia uczestnictwa w imprezie integracyjnej do czasu pracy uzależniona jest od możliwości wpływu pracownika na decyzję o uczestniczeniu w takich zdarzeniach. Jeżeli bowiem udział pracownika w imprezie integracyjnej jest jego obowiązkiem, a pracodawca wydaje polecenie uczestniczenia w takim zdarzeniu, okres taki podlega w całości wliczeniu do czasu pracy.
Pracownik nie może odmówić udziału w imprezie, a pracodawca nie może odmówić udzielenia należnej liczby dni wolnych od pracy. W konsekwencji, dni spędzone w miejscu, gdzie odbywa się wyjazd mają charakter dni pracy, co oznacza, że jeżeli pracownik przykładowo wykonuje pracę od poniedziałku do piątku, a wyjazd zorganizowany jest w weekend tj. w sobotę i niedzielę - rekompensata takiego czasu spędzonego ze współpracownikami polega na udzieleniu dni wolnych od pracy w terminie innych dni pracy np. w kolejny poniedziałek i wtorek, tak, aby zgodnie z art. 147 kp liczba dni wolnych była nie mniejsza niż liczba niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Ostateczny termin udzielenia dni wolnych ogranicza kodeks pracy. I tak dzień wolny z tytułu przepracowanej niedzieli powinien zostać zgodnie z art. 15111 kp wskazany 6 dni przed integracyjną niedzielą lub 6 dni po niej (ewentualnie, jeśli jest to niemożliwe - do końca okresu rozliczeniowego), natomiast termin oddania integracyjnej soboty ogranicza obowiązująca u pracodawcy długość okresu rozliczeniowego. I tak, jeżeli okres taki obejmuje przykładowo miesiące styczeń-marzec, a wyjazd zorganizowany był w lutowy weekend, dzień wolny powinien pojawić się w harmonogramie do 31 marca danego roku kalendarzowego.
Integracja dobrowolna - bez rekompensaty
Inaczej wygląd sytuacja, gdy udział pracownika ma charakter dobrowolny i pracownik samodzielnie decyduje o wzięciu udziału w takim zdarzeniu. W takiej sytuacji propozycja pracodawcy ma charakter oferty, czas integracji nie jest wliczany do czasu pracy, a pracownik może odmówić w niej udziału. Jeżeli jednak skuszony atrakcyjnością wyjazdu, weźmie w nim udział, musi mieć świadomość, że dni wolnych z tytułu integrowania nie otrzyma. Nie ma oczywiście przeszkód prawnych, aby pracodawca oferując pracownikom taką formę spędzenia czasu, jednocześnie udzielił dni wolnych od pracy. W takiej jednak sytuacji udzielenie dni wolnych nie będzie mogło pomniejszyć pracownikowi jego wynagrodzenia za pracę, otrzymywanego za wymiar czasu pracy, określony w umowie o pracę.
Podstawa prawna:
- art. 128 § 1, art. 147, art. 1513, art. 15111 kp.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline